“Caspian Agro” 2024 və “Interfood Azerbaijan” 2024 sərgilərinin açılış mərasimi baş tutdu
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri − 17-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin rəsmi açılış mərasimi keçirildi.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Belarus Respublikası Baş nazirinin müavini, Azərbaycan Respublikası ilə Belarus Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın sədri İqor Petrişenko, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Özbəkistan Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Alişer Şükürov, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi icraçı direktoru Yusif Abdullayev, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələr Ofisinin rəhbəri Muhammad Nasar Hayat, ICA Group şirkətinin baş icaçı direktoru Edvard Stroon və “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov iştirak etdilər.
Çıxışlar bitdikdən sonra sərginin iştirakçıları və qonaqları VIP turda iştirak etdilər.
2024-cü ilin may ayında Bakı şəhəri ölkənin qeyri-neft sektorunda prioritet sahələrdən olan kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üzrə beynəlxalq sərgilərə ev sahibliyi edəcək. Sayca 17-ci olan Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgiləri 15-17 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcəkdir.
“Caspian Agro” sərgisinə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi təşkilati dəstək göstərir. Bundan başqa, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) sərgiləri fəal şəkildə dəstəkləyirlər.
“Caspian Agro” sərgisinin sponsorları “traktor.az” “Rostselmash” və “STP” şirkətləridir. Bu mühüm şirkətlərin dəstəyi tədbirin əhəmiyyətinin və aktuallığının göstəricisidir.
Sərgilər ümumilikdə 38 ölkədən 486 şirkəti bir araya gətirəcək. Ötən illə müqayisədə sərgilərin miqyasında 10% artım müşahidə olunur.
Ümumilikdə sərgilərdə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika, Belarus, Belçika, Çexiya, Çin, Cənubi Koreya, Estoniya, Əfqanıstan, Ispaniya, Finlandiya , Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İran İslam Respublikası, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, İndoneziya, Latviya, Misir, Niderland, Özbəkistan, Pakistan, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Slovakiya, Tailand, Türkiyə, Türkmənistan, Şri-Lanka, Venesuela, Yaponiya və Yunanıstandan şirkətləri iştirak edirlər. Almaniya, Belarus Respublikası, Gürcüstan, Çex Respublikası,
Əfqanıstan, İtaliya, Niderland Krallığı, Koreya, Polşa, Şri-Lanka, İndoneziya, Özbəkistan Milli Qrupları kənd təsərrüfatı və qida sənayesi məhsulları ilə təqdim olunacaqdır.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, sərgilər Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir. "Caspian Event Organiser" şirkətinin rəsmi tərəfdaşları “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" və "Greenwich Travel Club" şirkətləridir. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı www.caspianagro.azwwww.interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

The opening ceremony of the Caspian Agro 2024 and InterFood Azerbaijan 2024 exhibitions took place
The opening ceremony of the 17th Azerbaijan International Agriculture Exhibition "Caspian Agro" and the 29th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan" has been held today at Baku Expo Center.
The opening ceremony of the exhibition was attended by Majnun Mammadov, Minister of Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Igor Petrishenko, Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus, Chairman of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Belarus, Goshgar Tahmazli, Chairman of Food Safety Agency of Azerbaijan, Orkhan Mammadov, Chairman of the Management Board of Small and Medium Business Development Agency, Alisher Shukurov, Deputy Minister of The Ministry for Agriculture of the Republic of Uzbekistan, Yusif Abdullayev, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), Muhammad Nasar Hayat, Head of FAO Partnership and Liaison Office in Azerbaijan, Edward Strachan, CEO of ICA Group and Farid Mammadov, General Director of Caspian Event Organisers.
Following the speeches, the participants and guests of the exhibition took part in the VIP tour.
The Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan is an organizational supporter of the Caspian Agro exhibition. The Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AQTA), the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBİA), the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), Azerbaijan Food and Beverage Industry Association (AQİSA), the Food and Agriculture Organization of the UN (FAO) and Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA) also actively supports the exhibition.
Sponsors of Caspian Agro exhibition are traktor.az and Rostselmash and STP companies. The support of such important companies is a sure sign of how significant and relevant the event is.
486 companies from 38 countries will participate in the exhibitions. The scale of the exhibitions has increased by 10% compared to last year.
In general, in addition to Azerbaijan, companies from Afghanistan, America, Belgium, Belarus, China, Czech Republic, Egypt, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, India, Indonesia, Islamic Republic of Iran, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, South Korea, Latvia, Netherlands, Pakistan, Poland, Russian Federation, Serbia, Slovakia, Sri Lanka, Sweden, Spain, Switzerland, Thailand, Turkey, Turkmenistan, Uzbekistan, Venezuela are participating in the exhibitions. The National Groups of Germany, Republic of
Belarus, Georgia, Czech Republic, Afghanistan, Italy, Kingdom of the Netherlands, Korea, Poland, Sri Lanka, Indonesia, Uzbekistan will be presented with agricultural and food industry products.
The official partners of Caspian Event Organiser include "Ateshgah" Insurance, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac", and "Greenwich Travel Club". For detailed information about the exhibitions, please visit the official websites www.caspianagro.az and www.interfood.az.