Niderland Caspian Agro 2026 sərgisi çərçivəsində Niderland Pavilyonunda kənd təsərrüfatı sahəsində təcrübəsini nümayiş etdirir
4 may 2026 0000
5-8 may 2026-cı il tarixlərində Bakının Ekspo Mərkəzində Caspian Agro sərgisi keçiriləcək. Niderland bu dəfə bu Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisində 10 holland şirkətinin iştirak etdiyi “Niderland Pavilyonu” ilə təmsil olunacaq.
Niderland pavilyonunda sərgilənəcək holland kənd təsərrüfatı şirkətləri aşağıdakılardır:
· RijkZwaan aqro-ərzaq sektoru üçün yüksək keyfiyyətli meyvə və tərəvəz sortları hazırlayır.
· Globifield Impex B.V. damazlıq məqsədlər üçün diri mal-qaranın tədarükündə ixtisaslaşıb və illər ərzində heyvandarlıq ixracı/idxalında qlobal sənaye liderinə çevrilib.
· Dutch Lighting Innovations dünyada istixana sənayesi üçün işıqlandırma sistemləri hazırlayır.
· Lily şirkəti zanbaqların becərilməsi sahəsində ixtisaslaşır və dünyada gülçülərə xidmət göstərir.
· TTA ISO bağçılıq və qida sənayesi üçün yüksək texnologiyalı avtomatlaşdırma həlləri hazırlayır.
· Straathof Plants dünyada gülçülər üçün yüksək keyfiyyətli ştillərin becərilməsi və çatdırılması sahəsində ixtisaslaşıb.
· Treat Channel Niderlanddan qida ixracı sahəsində ixtisaslaşıb və bu dəfə Pavilyonumuzun ziyarətçilərinə holland Stroopwafellərini təqdim edəcək.
· Prins Group tam istixana həllərinin hazırlanmasına və reallaşdırılmasına böyük diqqət yetirir.
· Signify innovasiya, dayanıqlılıq və texnoloji mükəmməlliyə əsaslanan işıqlandırma həllərində qlobal liderdir.
· CRV elm, məlumatlar və dayanıqlılığa əsaslanan heyvandarlıq üzrə qlobal liderdir.
Sərgidə Niderlandın daha bir neçə kənd təsərrüfatı şirkəti ayrı-ayrı stendlərdə təmsil olunacaq.
Niderland Krallığının Azərbaycandakı səfiri xanım Marianne de Jong 5 mayda keçiriləcək sərginin açılışında iştirak edəcək və qonaqları və tərəfdaşları Niderland Pavilyonunu ziyarət etməyə dəvət edəcək.
Bundan əlavə, səfirlik bu il yerli konsaltinq şirkəti PFF Agro Consulting ilə əməkdaşlıq edərək “Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı Sektoru: Niderlandla Əməkdaşlıq üçün İmkanlar və Çağırışlar” adlı tədqiqatı həyata keçirib. Hesabatın məqsədi Azərbaycan və Niderland arasında kənd təsərrüfatı sektorunda əməkdaşlığı dəstəkləmək və gücləndirmək üçün möhkəm məlumat bazası yaratmaqdır. Sərgi çərçivəsində 7 may tarixində tədqiqatı yekunlaşdırmaq və təqdim etmək üçün şirkətlər və dövlət qurumları arasında müzakirə üçün dəyirmi masa görüşü keçiriləcək.
Qısa məlumat
Kənd təsərrüfatı Niderland tarixi və mədəniyyətində dərin köklərə malikdir. Niderland kənd təsərrüfatı innovasiyaları və dayanıqlıq təcrübələri ilə bağlı əsrlər boyu davam edən uzunmüddətli ənənəyə malikdir. Niderlandın kənd təsərrüfatı sahəsində təcrübəsi təsərrüfat texnikası, su idarəetməsi və məhsul becərilməsi sahəsində əhəmiyyətli irəliləyişlərə səbəb olmuşdur. Holland şirkətləri kənd təsərrüfatı sektoru ixracında qlobal ərzaq təhlükəsizliyinə və dayanıqlı təsərrüfat
təcrübələrinə töhfə verməklə məşhurdurlar. Kənd təsərrüfatında qlobal lider kimi Niderland aclıq və qida çatışmazlığı kimi qlobal problemləri həll etmək üçün öz bilik və təcrübəsini digər ölkələrlə bölüşmək əzmindədir.
Azərbaycan və Niderland kənd təsərrüfatı sektorunun müxtəlif sahələrində, o cümlədən toxumçuluq, istixanaların inkişafı və texnologiyalar, həmçinin süd, quşçuluq və ət istehsalı sahələrində əməkdaşlıq edir. Niderland üçün əsas prioritet Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektorunun səmərəliliyinin və məhsuldarlığının artırılmasına yönəlmiş qabaqcıl texnologiyaların tətbiqidir. Bundan əlavə, peşə təhsili və təlimi Niderlandın mühüm təcrübəyə malik olduğu və Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektorunun inkişafına dəstək vermək üçün dəyərli imkanlar təklif etdiyi mühüm sahədir.
Əməkdaşlığımızın bəzi məqamları üçün aşağıdakıları qeyd edə bilərik: Wageningen Universitetinin 2017-ci ilin Azərbaycanla bağlı araşdırması Azərbaycanın kənd təsərrüfatı və qida sektorları üçün müsbət bazar perspektivindən xəbər verir. Bununla belə, bu, müasir texnologiyaya, bacarıqlara, peşə hazırlığına, xidmətlərə və kənd təsərrüfatı avadanlığına sərmayə tələb edir. Bunlar hamısı Niderlandın geniş təcrübəyə malik olduğu sahələrdir.
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Niderlandla ilə bağçılıq və tərəvəzçiliyin müasirləşdirilməsi, toxumçuluq və gülçülüyün, kənd təsərrüfatı tədqiqatları və təhsili sahələrində əməkdaşlıq etmək məqsədilə 2024-cü ildə Niderlanda səfərdə olub. Bu ilin əvvəlində səfir de Yonq və nazir kənd təsərrüfatı sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın prioritet sahələrini müzakirə etmək üçün görüşmüşlər. Bu müzakirəyə bağçılıq və istixanaların inkişafı, çiçəkçilik sektoru, toxumçuluq, təhsil və akademik əməkdaşlıq, tədqiqat və məsləhət xidmətləri, heyvandarlıq və Azərbaycandan Niderlanda kənd təsərrüfatı ixracının genişləndirilməsi imkanları daxil idi.
Bundan başqa, Niderlandın İnkişaf Bankı (FMO) 2013-cü ildən Bank Respublika ilə uzunmüddətli əməkdaşlıq edir. Bundan əlavə, FMO Qafqazda ilk aqrobiznes sərmayəsini həyata keçirərək, bu mərhələ üçün Azərbaycanı seçib və 2024-cü ildə FMO supermarketlərin potensialının artırılması və əhatə dairəsinin genişləndirilməsi üçün Araz Supermarketləri ilə kredit müqaviləsi imzalayıb.

The Netherlands showcases expertise in agriculture at the Netherlands Pavilion during the Caspian Agro 2026 exhibition
4 may 2026 0000
From 5 to 8 May 2026, the annual Caspian Agro exhibition will take place at the Expo Center in Baku. The Netherlands will be represented again with a “Netherlands Pavilion” in this International Agriculture Exhibition with 10 Dutch companies this time.
The Dutch agricultural companies that will exhibit in the Netherlands pavilion are the following:
· RijkZwaan develops high-quality fruit and vegetable varieties for the agri-food sector.
· Globifield Impex B.V. specializes in supplying live cattle for breeding purposes and has become a global industry leader in livestock export/import over the years.
· Dutch Lighting Innovations develops lighting systems for the global greenhouse industry.
· Lily Company focuses on the cultivation of lilies, serving growers worldwide.
· TTA-ISO develops high-tech automation solutions for horticulture and food.
· Straathof Plants specializes in the cultivation and delivery of high quality young plants for growers worldwide.
· Treat Channel specializes in food export from the Netherlands and this time they will serve Dutch Stroopwafels to our Pavilion visitors.
· Prins Group has a strong focus on the development and realization of complete greenhouse solutions.
· Signify is a global leader in lighting solutions, driven by innovation, sustainability and technological excellence.
· CRV is a global leader in cattle improvement, driven by science, data and a strong commitment to sustainable livestock farming.
Several other Dutch agricultural companies will be represented in separate stands at the exhibition.
Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Azerbaijan, Ms. Marianne de Jong, will attend the exhibition’s opening on 5 May, where she will invite guests and partners to visit the Netherlands Pavilion.
In addition, the Embassy has partnered this year with local consulting firm PFF Agro Consulting to conduct the study “Azerbaijan’s Agricultural Sector: Opportunities and Challenges for Cooperation with the Netherlands.” The report aims to provide a solid informational foundation to support and strengthen collaboration between Azerbaijan and the Netherlands in the agricultural sector. On the sidelines of the exhibition, a roundtable consultation with companies and government authorities will be held to finalize and present the Study on 7 May.
Background
Agriculture is deeply rooted in Dutch history and culture. The Netherlands has a long-standing tradition of agricultural innovation and sustainability practices, dating back centuries. Dutch expertise in agriculture has led to significant advancements in farming techniques, water management, and crop cultivation. Dutch companies are renowned for their exports in the agricultural sector, contributing to global food security and sustainable farming practices. As a global leader in agriculture, the Netherlands is committed to sharing its knowledge and expertise with other countries to address global challenges such as hunger and malnutrition.
Azerbaijan and the Netherlands have been cooperating across various areas of the agricultural sector, including seed production, greenhouse development and technology, as well as dairy, poultry, and meat production. A key priority for the Netherlands is the introduction of advanced technologies aimed at enhancing the efficiency and productivity of Azerbaijan’s agricultural sector. In addition, vocational education and training remain a vital area where the Netherlands brings substantial expertise, offering valuable opportunities to support Azerbaijan’s long-term agricultural development.
For some highlights of our cooperation, we can mention the following:
The study by Wageningen University on Azerbaijan from 2017 indicates a positive market outlook for Azerbaijan's agricultural and food sectors. However, it requires investment in modern technology, skills, vocational training, services, and agricultural equipment—areas where Dutch expertise is valuable.
Azerbaijan’s Minister of Agriculture, Majnun Mammadov, visited the Netherlands in 2024 seeking cooperation with the Netherlands in modernization of horticulture, seed and flower growing, and agricultural research and education. Earlier this year, Ambassador de Jong and the Minister met to discuss priority areas for bilateral agricultural cooperation. These included horticulture and greenhouse development, the floriculture sector, seeds, education and academic collaboration, research and consultancy, livestock, and opportunities to expand agricultural exports from Azerbaijan to the Netherlands.
Moreover, the Dutch Development Bank (FMO) has long-standing cooperation with Bank Respublika since 2013. Furthermore, FMO has made its first agribusiness investment in the Caucasus, selecting Azerbaijan for this milestone and in 2024, FMO has signed the loan agreement with Araz Supermarkets for enhancing supermarkets’ capacity and expanding their coverage.