10-12 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 14-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro 2021” və 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan 2021” sərgiləri keçiriləcək. Hər iki tədbir koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış uzunmüddətli fasilədən sonra ənənəvi formatda keçirilən ilk sərgilərdir. Təmsil olunan sənaye sahələrinin peşəkarları işgüzar əlaqələri bərpa etmək və yeni əlaqələr qurmaq, habelə aktual bazar məlumatlarını əldə etmək, eləcə də sərfəli müqavilələr imzalamaq üçün iki illik fasilədən sonra ilk dəfə yenidən bir araya gələcəklər.
Canlı təşkil olunan tədbirlərin təhlükəsiz keçirilməsi üzrə qaydalar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, eləcə də Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) tövsiyələrinə (sosial məsafə, maska rejimi, antiseptik / təmizləyici vasitələrin tətbiqi, bədən hərarətinin yoxlanılması və ərazinin müntəzəm dezinfeksiya edilməsinə) əsaslanır.
“Caspian Event Organisers” şirkətinin baş direktoru Fərid Məmmədovun sözlərinə görə, biznes sektoru iki illik fasilədən sonra canlı ünsiyyət üçün darıxıb: - “İndi kənd təsərrüfatı və ərzaq bazarlarında müsbət dinamika müşahidə olunur, bazara yeni iştirakçılar daxil olub, daimi eksponentlərimiz isə sərgidə yeni məhsullarını təqdim edəcəklərini elan ediblər. Pandemiya ilə əlaqədar yaranmış fasiləyə görə indi yeniliklərə, təcrübə mübadiləsinə və yeni ortaqlıqlara ciddi ehtiyac var. Potensial tərəfdaş ilə birbaşa dialoq qurmaq fürsəti indi bütün iştirakçılarımız üçün son dərəcə vacibdir. Biz sərgilərdə təhlükəsizliyə daim böyük diqqət yetirmişik və təbii ki, sərgi ərazisi boyu “COVID-19” virusu əleyhinə də müvafiq tədbirlər görmüşük. Açılışdan əvvəl, Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün otaqlarında və sərgi zallarında ümumi dezinfeksiya işləri aparılacaq. Sərgiləri yalnız qoruyucu tibbi maskalardan istifadə edərək ziyarət etmək mümkün olacaq. Əgər qonaqlar qoruyucu maskasız gələrlərsə, o zaman onlara qeydiyyat masasından tibbi maskalar veriləcək. Biz sərgidə ziyarətçilərin sosial məsafə saxlamalarını təmin edəcək xüsusi “COVID patrul” xidmətini də təşkil etmişik”.
“Caspian Agro 2021” və “InterFood Azerbaijan 2021” sərgilərinin ekspozisiyası Bakı Ekspo Mərkəzinin iki zalını, eləcə də açıq sahəsini əhatə edəcək. Qeyd etmək lazımdır ki, açıq sahədə yerləşəcək ekspozisiyanın miqyası 2019-cu ildəki ekspozisiya ilə müqayisədə artmışdır. Bu il Azərbaycan, ABŞ, Almaniya, Əfqanıstan, Belarus, Belçika, BƏƏ, Bolqarıstan, Çin, Finlandiya, Fransa, Hindistan, İran, İsrail, İspaniya, İsveç, İtaliya, Litva, Niderland, Polşa, Rumıniya, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna, Yunanıstan da daxil olmaqla dünyanın 27 ölkəsindən 248 şirkət bu sərgilərdə iştirak edəcəklərini təsdiqləyiblər.
14-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro 2021” və 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan 2021” sərgilərində Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri öz məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.
Bu il sərgilərdə qida və kənd təsərrüfatı sahələri üçün vacib və aktual olan bütün məsələlər təqdim olunacaq. Hər bir sektorun hərəkətverici qüvvəsi olan innovasiyalara da xüsusi diqqət verilib. Həmçinin, sərgidə bir sıra iştirakçı Qarabağ regionunun inkişafı üçün xüsusi təklif, layihə və xidmətləri nümayiş etdirməyi planlaşdırır.
Beləliklə, “Caspian Agro 2021” sərgisinin ekspozisiyasına bir sıra innovasiyalar daxildir: “ağıllı ferma”, heyvandarlıq sənayesi üçün avadanlıqlar, kənd təsərrüfatı texnikası, laboratoriya avadanlıqları, yeni toxum sortları və bir çox digər məhsullar. Ümumiyyətlə, “Caspian Agro 2021” sərgisində dünyanın 22 ölkəsini təmsil edən 169 şirkət iştirak edəcək və kənd aqrar-sənaye kompleksinin müxtəlif sahələrinin daxil olduğu 11 tematik bölməni əhatə edəcək:
“InterFood Azerbaijan 2021” sərgisində dünyanın 12 ölkəsindən 79 şirkət iştirak edir. Sərgilərdə Əfqanıstan və Belarusu təmsil edən milli qruplar, Rusiya Federasiyasını təmsil edən Kirov və Adıgey rayonunun qrupları, həmçinin bu il sərgidə debüt edən Moskva regional qrupu iştirak edəcək.
Sərgisində təqdim edilən bütün məhsullar aşağıdakı kateqoriyalara bölünür:
InterFood (qida sənayesi)
InterDrink (içkilər)
InterFoodTech (texnologiyalar)
HalalFood
Beləliklə, “InterFood Azerbaijan 2021” sərgisinin ekspozisiyasında qida sənayesinin müxtəlif sahələri üçün avadanlıqlar (ət, süd, qənnadı məmulatları və s.), halal məhsullar, içkilər (çay, qəhvə, şirələr), baqqaliyyə məmulatları, inqrediyentlər, soyuducu, ticarət, çörəkbişirmə avadanlıqları, meyvə anbarları, sanitariya və gigiyena məhsulları, istehsalın avtomatlaşdırılması üçün həll variantları, qablaşdırma materialları, etiketləmə avadanlıqları, qablaşdırma avtomatları və bir sıra digər məhsullar təqdim ediləcək.
Sərgilər kənd təsərrüfatı sektorunun əsas iştirakçılarını, peşəkar ziyarətçiləri, o cümlədən idxalçıları, ixracatçıları, distribütorları, topdan və pərakəndə satış şirkətlərini, eləcə də fermerləri bir araya gətirəcək.
Bu il sərgilər üçün (“COVID-19” əleyhinə tədbirlər səbəbindən azaldılmış) xüsusi işgüzar proqram da nəzərdə tutulub. Belə ki, təşkilatçılar hər il rayonlardan olan fermerlər üçün sərgi üzrə turlar təşkil edirlər və onları sənayedəki tendensiyalar, yeniliklər və beynəlxalq təcrübə ilə tanış edirlər. Cari ildə qeyd olunan sərgilərə 25 rayonlardan gələn (Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Qəbələ, İsmayıllı, Şamaxı, Qobustan, Quba, Qusar, Siyazən, Şabran, Xızı, Qazax, Tovuz, Şəmkir, Ağstafa, Kürdəmir, Neftçala, Salyan, Astara, Lənkəran,Masallı, Cəlilabad, Biləsuvar rayonları daxil olmaqla) fermerlər üçün turlar təşkil edilir.
11 iyun tarixində “Apatit” SC-nin “PhosAgro” şirkətlər qrupu tərəfindən “PhosAgro innovativ məhsulları. Kənd təsərrüfatı bitkilərindən zəmanətli məhsul əldə etmək üçün bir dənəcikdə kompleks gübrələr” mövzusunda seminarın keçirilməsi planlaşdırılır.
İşgüzar proqramın əsas hadisəsi isə sərgilərdə yeni işgüzar əlaqələrin qurulması və mövcud əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün əlavə platforma - ikitərəfli görüşlər (B2B) olacaq. Bu görüşlər 11 iyun tarixində sərgi iştirakçıları, yerli istehsalçılar və distribütorlar arasında keçiriləcək.
Sərgi 3 gün ərzində sənaye sahəsinin peşəkarları üçün açıq olacaq. Diqqət: mütəxəssislər üçün sərgilərə giriş yalnız dəvətnamə və ya elektron qeydiyyat əsasında mümkündür. Yanınızda tibbi maska olmalıdır. Ziyarət qaydalarının təfərrüatları ilə sərgilərin veb-saytında tanış ola bilərsiniz.
Təşkilatçılar sərgidə iştirakı “hands-free” etmək və məlumat mübadiləsini sürətləndirmək üçün 2 yeni xidmət növünü tətbiq edirlər. Belə ki, sərgi iştirakçılarının döş nişanında (“badge”) və stenddə iştirakçı şirkətin promo materiallarına keçidi təmin edən QR kodu var. Bu QR kodunu mobil tətbiq vasitəsi ilə skan etdikdən sonra həmin promo materiallarını (elektron formatda) birbaşa öz elektron poçtunuza qəbul edə bilərsiniz. Diqqət: Bu xidmətdən istifadə etmək üçün siz mobil tətbiqi yükləməlisiniz. Həmçinin, ziyarətçinin döş nişanında (“badge”) onun əlaqə məlumatlarını ehtiva edən QR kodu var. Sərgidə iştirakçılar ilə əlaqə məlumatlarının mübadiləsini aparmaq üçün döş nişanındakı (“badge”) QR kodunu telefonun kamerası vasitəsi ilə skan etməyi təklif etmək kifayətdir. QR kodunu skan etmək üçün lazım olan mobil tətbiqini haradan yükləmək lazım olduğu barədə ətraflı məlumatı sərgilərin veb-saytlarında, eləcə də Bakı Ekspo Mərkəzindəki qeydiyyat masasından öyrənmək mümkündür.
Beləliklə, sərgilər həm alıcılar, həm də satıcılar üçün birləşdirici bənd funksiyasını yerinə yetirir. Həmçinin, sərgilər aqrar-sənaye kompleksinin səmərəli inkişafına və qida məhsullarının “Made in Azerbaijan” brendi altında ixracına töhfə verən, o cümlədən innovasiyaların və yeni məhsulların bazara çıxarıldığı platformadır.
“Caspian Agro” sərgisinin sponsoru qismində “Gubre.az” markası çıxış edir.
Sərgilərin rəsmi içkisi qismində "İpək Su", qəhvə tərəfdaşı qismində isə “Espresso Mobil” şirkətləri çıxış edirlər.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aktiv dəstəyi ilə keçirilir. Sərgilər həmçinin Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası, Azərbaycanda İxracatın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən dəstəklənir. Sərgidə ilk dəfə olaraq "Regional İnkişaf" İctimai Birliyinin ("RİİB") və “Aqrar İnkişaf Könüllüləri” könüllüləri iştirak edəcəklər. Sərgilərin təşkilatçısı qismində “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun bir sıra xarici tərəfdaşlarıdır.
Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı, eləcə də elektron dəvətnamələri rəsmi saytlarda əldə edə bilərsiniz: www.caspianagro.az, www.interfood.az.

Exhibitions are back!
The 14th Azerbaijan International Agriculture Exhibition Caspian Agro and the 26th Azerbaijan International Food Industry Exhibition will be held at Baku Expo Center from the 10th to the 12th of June. These are the first exhibitions to be held in a traditional format after a sustained interruption caused by the COVID-19 pandemic. Industry professionals will meet again for the first time after two years to restore their business contacts and acquire new ones, receive up-to-date market information and conclude lucrative contracts.
The rules for the safe conduct of offline events are based on the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, as well as the Global Association of the Exhibition Industry (UFI): social distancing, the wearing of masks and the use of antiseptics and disinfectants, body temperature control and regular disinfection of premises.
According to the General Director of the exhibition company Caspian Event Organisers Farid Mammadov, after a two-year break, business missed the live communication, “Now there is a positive trend in the agricultural and food markets, new participants have appeared on the market, and our regular exhibitors are announcing new products. Due to the hiatus associated with the pandemic, there is an acute need for innovation, exchange of experience, new partnerships. The opportunity to enter into direct dialogue with a potential partner is absolutely essential now for all our participants. We have always paid great attention to safety at exhibitions and, of course, have provided for the anti-COVID measures throughout the exhibition area. Before the opening, a total disinfection of the premises and exhibition halls of the Baku Expo Center will be carried out. Entry will be allowed wearing masks only, and if guests come without their masks they will be able to get them at the registration. We have organised a special COVID Patrol, which will ensure that visitors maintain social distance at the exhibition.”
The exposition of the Caspian Agro 2021 and InterFood Azerbaijan 2021 exhibitions will be presented in two halls, as well as in the open outdoor area of the Baku Expo Center. It is noteworthy that the scale of the outdoor exposition has increased compared to 2019. This year 248 companies from 27 countries around the world, including Azerbaijan, Afghanistan, Belarus, Belgium, Bulgaria, China, Germany, Finland, France, Greece, India, Iran, Israel, Italy, Lithuania, Netherlands, Slovenia, Spain, Poland, Romania, Russia, Saudi Arabia, Sweden, Turkey, Ukraine, UAE and the USA have confirmed their participation in the exhibitions.
At the 14th Azerbaijan International Agriculture Exhibition Caspian Agro and the 26th Azerbaijan International Food Industry Exhibition with the support of the Small and Medium Business Development Agency (SMBD) of the Republic of Azerbaijan, micro and small enterprises operating in the food industry and agriculture Entrepreneurs will present their products and services.
The exhibitions will present everything that is important and relevant for the food and agricultural sectors. Particular attention will be paid to innovation, which is the driving force in any sector. Also, at this year’s exhibition a number of participants plan to demonstrate special offers, projects and services for the development of the Karabakh region.
Thus, the exposition of the Caspian Agro 2021 exhibition includes a number of new products: “smart farm”, the livestock industry equipment, agricultural machinery, laboratory equipment, new varieties of seeds, and much more. In general, Caspian Agro 2021 brought together representatives of 169 companies from 22 countries of the world and covers 11 thematic sections, including various areas of the agro-industrial complex:
• Agricultural machinery
• Livestock and poultry
• Feed
• Veterinary
• Crop production
• Fertilizers
• Growing fruits and vegetables
• Greenhouses
• Electronic agriculture
• Innovative technology in agriculture
• Laboratory equipment
79 companies from 12 countries of the world take part in InterFood Azerbaijan 2021. The exhibition will be attended by the National Groups from Afghanistan and Belarus, the Kirov and Adyghe regional groups from the Russian Federation, as well as this year's debutant - the Moscow Regional Group.
At the InterFood Azerbaijan 2021 exhibition, all presented products are divided into the following sections:
• InterFood
• InterDrink
• InterFoodTech
• HalalFood
Thus, the exposition of InterFood Azerbaijan 2021 will present a line of equipment for various types of food industries (meat, dairy, confectionery, etc.), halal products, drinks (tea, coffee, juices), groceries, ingredients, refrigeration, trade, bakery equipment, fruit storage, sanitation and hygiene items, solutions for production automation, packaging materials, labelling equipment, packing machines, and much more.
The exhibitions will bring together the key players of the agricultural industry and professional visitors, including importers, exporters, distributors, wholesalers, retailers and farmers.
A business programme has been timed to coincide with the exhibitions, which this year has been reduced due to the anti-COVID measures. Thus, the organisers carry out annual tours for farmers from the regions to the exhibition, where they can become acquainted with new trends, novelties and international experience. This year, tours have been organized for farmers from 25 districts, including Balaken, Zagatala, Gakh, Sheki, Gabala, Ismayilli, Shamakhi, Gobustan, Guba, Gusar, Siyazan, Shabran, Khizi, Gazakh, Tovuz, Shamkir, Agstafa, Kurdamir, Neftchala, Salyan, Astara, Lankaran, Masalli, Jalilabad and Bilasuvar.
On the 11th of June, there is a plan to hold a workshop of PhosAgro Group on the topic “PhosAgro Innovative Fertilizers. Complex NPK Granules for Guaranteed Crop Production”.
The key event of the business programme will be bilateral meetings (B2B), which are an additional platform for creating new and strengthening existing business ties at exhibitions. Meetings will take place on June 11 between exhibitors, local manufacturers and distributors.
The exhibition is open to industry professionals for 3 days. Attention: admission to exhibitions for specialists is exclusively by invitation tickets or via e-registration. You must have a medical mask with you. Details of the visiting rules can be found on the exhibitions’ websites.
The organisers have launched 2 new services at the exhibition, which will make the participation hands-free, and will also help speed up the exchange of contacts and information. There is a QR code placed both on the badges and at the stand of exhibitors, which will take users to the promotional material of the exhibiting company. By scanning the QR code via a mobile application, visitors will be able to receive the promotional material in e-format directly to their e-mails. Important: In order to benefit from this service, you will need to download a mobile application. To exchange contacts with an exhibiting participant, you will only need to offer to scan the QR code on your badge using the phone camera. Detailed information on where you can download the mobile application, and why you need to scan the QR code, can be found on the websites of the exhibitions, as well as at the registration desk in the Baku Expo Center.
Thus, exhibitions are a unifying link both for buyers and sellers, and are a platform for launching innovations and new products, contributing to the effective development of the agro-industrial complex and the export of food products under the Made in Azerbaijan brand.
The registration sponsor of the Caspian Agro exhibition is the Gubre.az.
The official drink of the exhibitions is Ipek Su water, the coffee partner is Espresso Mobil.
Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions are held with the active support of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. Also exhibitions are supported by the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, Food Safety Agency of The Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Food and Beverage Industrialists Association (AFBIA), Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation and Food and Agriculture Organization of the United Nations. For the first time, volunteers of the Public Association for Regional Development and “Agrarian Development Volunteers” Public Union work at the exhibitions. The exhibitions are organised by Caspian Event Organisers and a network of its international agents.
All detailed information and invitation e-tickets to exhibitions are posted on the sites: www.caspianagro.az, www.interfood.az.