10-12 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 14-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro 2021” və 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan 2021” sərgiləri keçiriləcək. Hər iki tədbir koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış uzunmüddətli fasilədən sonra ənənəvi formatda keçirilən ilk sərgilərdir. Təmsil olunan sənaye sahələrinin peşəkarları işgüzar əlaqələri bərpa etmək və yeni əlaqələr qurmaq, habelə aktual bazar məlumatlarını əldə etmək, eləcə də sərfəli müqavilələr imzalamaq üçün iki illik fasilədən sonra ilk dəfə yenidən bir araya gələcəklər.
Canlı təşkil olunan tədbirlərin təhlükəsiz keçirilməsi üzrə qaydalar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, eləcə də Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) tövsiyələrinə (sosial məsafə, maska rejimi, antiseptik / təmizləyici vasitələrin tətbiqi, bədən hərarətinin yoxlanılması və ərazinin müntəzəm dezinfeksiya edilməsinə) əsaslanır.
“Caspian Event Organisers” şirkətinin baş direktoru Fərid Məmmədovun sözlərinə görə, biznes sektoru iki illik fasilədən sonra canlı ünsiyyət üçün darıxıb: - “İndi kənd təsərrüfatı və ərzaq bazarlarında müsbət dinamika müşahidə olunur, bazara yeni iştirakçılar daxil olub, daimi eksponentlərimiz isə sərgidə yeni məhsullarını təqdim edəcəklərini elan ediblər. Pandemiya ilə əlaqədar yaranmış fasiləyə görə indi yeniliklərə, təcrübə mübadiləsinə və yeni ortaqlıqlara ciddi ehtiyac var. Potensial tərəfdaş ilə birbaşa dialoq qurmaq fürsəti indi bütün iştirakçılarımız üçün son dərəcə vacibdir. Biz sərgilərdə təhlükəsizliyə daim böyük diqqət yetirmişik və təbii ki, sərgi ərazisi boyu “COVID-19” virusu əleyhinə də müvafiq tədbirlər görmüşük. Açılışdan əvvəl, Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün otaqlarında və sərgi zallarında ümumi dezinfeksiya işləri aparılacaq. Sərgiləri yalnız qoruyucu tibbi maskalardan istifadə edərək ziyarət etmək mümkün olacaq. Əgər qonaqlar qoruyucu maskasız gələrlərsə, o zaman onlara qeydiyyat masasından tibbi maskalar veriləcək. Biz sərgidə ziyarətçilərin sosial məsafə saxlamalarını təmin edəcək xüsusi “COVID patrul” xidmətini də təşkil etmişik”.
“Caspian Agro 2021” və “InterFood Azerbaijan 2021” sərgilərinin ekspozisiyası Bakı Ekspo Mərkəzinin iki zalını, eləcə də açıq sahəsini əhatə edəcək. Qeyd etmək lazımdır ki, açıq sahədə yerləşəcək ekspozisiyanın miqyası 2019-cu ildəki ekspozisiya ilə müqayisədə artmışdır. Bu il Azərbaycan, ABŞ, Almaniya, Əfqanıstan, Belarus, Belçika, BƏƏ, Bolqarıstan, Çin, Finlandiya, Fransa, Hindistan, İran, İsrail, İspaniya, İsveç, İtaliya, Litva, Niderland, Polşa, Rumıniya, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna, Yunanıstan da daxil olmaqla dünyanın 27 ölkəsindən 248 şirkət bu sərgilərdə iştirak edəcəklərini təsdiqləyiblər.
14-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro 2021” və 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan 2021” sərgilərində Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri öz məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.
Bu il sərgilərdə qida və kənd təsərrüfatı sahələri üçün vacib və aktual olan bütün məsələlər təqdim olunacaq. Hər bir sektorun hərəkətverici qüvvəsi olan innovasiyalara da xüsusi diqqət verilib. Həmçinin, sərgidə bir sıra iştirakçı Qarabağ regionunun inkişafı üçün xüsusi təklif, layihə və xidmətləri nümayiş etdirməyi planlaşdırır.
Beləliklə, “Caspian Agro 2021” sərgisinin ekspozisiyasına bir sıra innovasiyalar daxildir: “ağıllı ferma”, heyvandarlıq sənayesi üçün avadanlıqlar, kənd təsərrüfatı texnikası, laboratoriya avadanlıqları, yeni toxum sortları və bir çox digər məhsullar. Ümumiyyətlə, “Caspian Agro 2021” sərgisində dünyanın 22 ölkəsini təmsil edən 169 şirkət iştirak edəcək və kənd aqrar-sənaye kompleksinin müxtəlif sahələrinin daxil olduğu 11 tematik bölməni əhatə edəcək:
“InterFood Azerbaijan 2021” sərgisində dünyanın 12 ölkəsindən 79 şirkət iştirak edir. Sərgilərdə Əfqanıstan və Belarusu təmsil edən milli qruplar, Rusiya Federasiyasını təmsil edən Kirov və Adıgey rayonunun qrupları, həmçinin bu il sərgidə debüt edən Moskva regional qrupu iştirak edəcək.
Sərgisində təqdim edilən bütün məhsullar aşağıdakı kateqoriyalara bölünür:
InterFood (qida sənayesi)
InterDrink (içkilər)
InterFoodTech (texnologiyalar)
HalalFood
Beləliklə, “InterFood Azerbaijan 2021” sərgisinin ekspozisiyasında qida sənayesinin müxtəlif sahələri üçün avadanlıqlar (ət, süd, qənnadı məmulatları və s.), halal məhsullar, içkilər (çay, qəhvə, şirələr), baqqaliyyə məmulatları, inqrediyentlər, soyuducu, ticarət, çörəkbişirmə avadanlıqları, meyvə anbarları, sanitariya və gigiyena məhsulları, istehsalın avtomatlaşdırılması üçün həll variantları, qablaşdırma materialları, etiketləmə avadanlıqları, qablaşdırma avtomatları və bir sıra digər məhsullar təqdim ediləcək.
Sərgilər kənd təsərrüfatı sektorunun əsas iştirakçılarını, peşəkar ziyarətçiləri, o cümlədən idxalçıları, ixracatçıları, distribütorları, topdan və pərakəndə satış şirkətlərini, eləcə də fermerləri bir araya gətirəcək.
Bu il sərgilər üçün (“COVID-19” əleyhinə tədbirlər səbəbindən azaldılmış) xüsusi işgüzar proqram da nəzərdə tutulub. Belə ki, təşkilatçılar hər il rayonlardan olan fermerlər üçün sərgi üzrə turlar təşkil edirlər və onları sənayedəki tendensiyalar, yeniliklər və beynəlxalq təcrübə ilə tanış edirlər. Cari ildə qeyd olunan sərgilərə 25 rayonlardan gələn (Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Qəbələ, İsmayıllı, Şamaxı, Qobustan, Quba, Qusar, Siyazən, Şabran, Xızı, Qazax, Tovuz, Şəmkir, Ağstafa, Kürdəmir, Neftçala, Salyan, Astara, Lənkəran,Masallı, Cəlilabad, Biləsuvar rayonları daxil olmaqla) fermerlər üçün turlar təşkil edilir.
11 iyun tarixində “Apatit” SC-nin “PhosAgro” şirkətlər qrupu tərəfindən “PhosAgro innovativ məhsulları. Kənd təsərrüfatı bitkilərindən zəmanətli məhsul əldə etmək üçün bir dənəcikdə kompleks gübrələr” mövzusunda seminarın keçirilməsi planlaşdırılır.
İşgüzar proqramın əsas hadisəsi isə sərgilərdə yeni işgüzar əlaqələrin qurulması və mövcud əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün əlavə platforma - ikitərəfli görüşlər (B2B) olacaq. Bu görüşlər 11 iyun tarixində sərgi iştirakçıları, yerli istehsalçılar və distribütorlar arasında keçiriləcək.
Sərgi 3 gün ərzində sənaye sahəsinin peşəkarları üçün açıq olacaq. Diqqət: mütəxəssislər üçün sərgilərə giriş yalnız dəvətnamə və ya elektron qeydiyyat əsasında mümkündür. Yanınızda tibbi maska olmalıdır. Ziyarət qaydalarının təfərrüatları ilə sərgilərin veb-saytında tanış ola bilərsiniz.
Təşkilatçılar sərgidə iştirakı “hands-free” etmək və məlumat mübadiləsini sürətləndirmək üçün 2 yeni xidmət növünü tətbiq edirlər. Belə ki, sərgi iştirakçılarının döş nişanında (“badge”) və stenddə iştirakçı şirkətin promo materiallarına keçidi təmin edən QR kodu var. Bu QR kodunu mobil tətbiq vasitəsi ilə skan etdikdən sonra həmin promo materiallarını (elektron formatda) birbaşa öz elektron poçtunuza qəbul edə bilərsiniz. Diqqət: Bu xidmətdən istifadə etmək üçün siz mobil tətbiqi yükləməlisiniz. Həmçinin, ziyarətçinin döş nişanında (“badge”) onun əlaqə məlumatlarını ehtiva edən QR kodu var. Sərgidə iştirakçılar ilə əlaqə məlumatlarının mübadiləsini aparmaq üçün döş nişanındakı (“badge”) QR kodunu telefonun kamerası vasitəsi ilə skan etməyi təklif etmək kifayətdir. QR kodunu skan etmək üçün lazım olan mobil tətbiqini haradan yükləmək lazım olduğu barədə ətraflı məlumatı sərgilərin veb-saytlarında, eləcə də Bakı Ekspo Mərkəzindəki qeydiyyat masasından öyrənmək mümkündür.
Beləliklə, sərgilər həm alıcılar, həm də satıcılar üçün birləşdirici bənd funksiyasını yerinə yetirir. Həmçinin, sərgilər aqrar-sənaye kompleksinin səmərəli inkişafına və qida məhsullarının “Made in Azerbaijan” brendi altında ixracına töhfə verən, o cümlədən innovasiyaların və yeni məhsulların bazara çıxarıldığı platformadır.
“Caspian Agro” sərgisinin sponsoru qismində “Gubre.az” markası çıxış edir.
Sərgilərin rəsmi içkisi qismində "İpək Su", qəhvə tərəfdaşı qismində isə “Espresso Mobil” şirkətləri çıxış edirlər.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aktiv dəstəyi ilə keçirilir. Sərgilər həmçinin Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası, Azərbaycanda İxracatın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən dəstəklənir. Sərgidə ilk dəfə olaraq "Regional İnkişaf" İctimai Birliyinin ("RİİB") və “Aqrar İnkişaf Könüllüləri” könüllüləri iştirak edəcəklər. Sərgilərin təşkilatçısı qismində “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun bir sıra xarici tərəfdaşlarıdır.
Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı, eləcə də elektron dəvətnamələri rəsmi saytlarda əldə edə bilərsiniz: www.caspianagro.az, www.interfood.az.

Выставки возвращаются!
C 10 по 12 июня в Баку Экспо Центре пройдут 14-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro 2021 и 26-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan 2021. Это первые выставки, которые состоятся в традиционном формате после долгой паузы, вызванной пандемией коронавируса. Профессионалы отрасли встретятся вновь впервые за два года для восстановления деловых контактов и приобретения новых, получения актуальной  рыночной информации, заключению выгодных контрактов.
В основу правил для безопасного проведения офлайн-мероприятий легли рекомендации Оперативного штаба при Кабинете министров Азербайджанской Республики, а также Всемирной ассоциации выставочной индустрии (UFI) – это социальное дистанцирование, масочный режим и применение антисептиков и санитайзеров, проверка температуры, регулярная дезинфекция помещений.
По словам генерального директора выставочной компании «Caspian Event Organisers» Фарида Мамедова, после двухлетнего перерыва бизнес соскучился по живому общению: «Сейчас наблюдается положительная динамика на сельскохозяйственном и продовольственном рынках, на рынке появились новые участники, а наши постоянные экспоненты анонсируют новинки. Из-за перерыва, связанного с пандемией, остро ощущается необходимость в инновациях, обмена опытом, новых партнерских связях. Возможность вступить в прямой непосредственный диалог с потенциальным партнером абсолютно необходима сейчас всем нашим участникам. Мы всегда уделяли большое внимание безопасности на выставках, и, конечно же, внедрили антиковидные меры на всей выставочной территории. Перед открытием будет проведена тотальная дезинфекция помещений и выставочных залов Баку Экспо Центра. Посещение будет разрешено только в масках, если гости пришли без них, они смогут получить их на регистрационной стойке. Мы организовали специальный COVID-патруль, который на выставке будет следить за тем, чтобы посетители соблюдали социальную дистанцию».
Экспозиция Caspian Agro 2021 и InterFood Azerbaijan 2021 развернется в двух залах, а также на открытой аутдор-площадке Баку Экспо Центра. Примечательно, что масштаб экспозиции на открытом воздухе увеличился по сравнению с 2019 годом.  В этом году на выставках свое участие подтвердило 237 компаний из 27 стран мира, среди которых Азербайджан, Афганистан, Беларусь, Бельгия, Болгария, Германия, Греция, Индия, Иран, Китай, Израиль, Испания, Италия, Литва, Нидерланды, ОАЭ, Польша, Россия, Румыния, Саудовская Аравия, Словения, США, Турция, Украина, Финляндия, Франция, Швеция.
В 14-й Азербайджанской Международной Выставке «Сельское Хозяйство» Caspian Agro 2021 и 26-й Азербайджанской Международной Выставке «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan 2021, при поддержке Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики, свои продукты и услуги представят микро- и малые предприятия, работающие в пищевой промышленности и сельском хозяйстве.
Выставки представят все, что важно и актуально для пищевого и сельскохозяйственного секторов. Особенное внимание уделено инновациям, являющимся движущей силой в любом секторе. Также ряд участников планируют продемонстрировать на выставке специальные предложения, проекты, услуги для развития Карабахского региона.
Так, экспозиция выставки Caspian Agro 2021 включает целый ряд новинок: «умная ферма», оборудование для животноводческой отрасли, сельскохозяйственная техника, лабораторное оборудование, новые сорта семян и многое другое. В целом же, Caspian Agro 2021 собрала представителей 169 компаний из 22 стран мира и охватила 11 тематических разделов, включающих различные направления агропромышленного комплекса:
• Сельскохозяйственная техника
• Животноводство и птицеводство
• Корма
• Ветеринария
• Растениеводство
• Удобрения
• Выращивание фруктов и овощей
• Парники
• Электронное сельское хозяйство
• Инновационные технологии в сельском хозяйстве
• Лабораторное оборудование
InterFood Azerbaijan 2021 принимает 79 компаний из 12 стран мира. В выставке примут участие Национальные группы из Афганистана и Беларуси, Кировская и Адыгейская региональные группы из Российской Федерации, а также дебютант этого года - Московская региональная группа.
Вся представленная на выставке продукция поделена на следующие разделы:
• InterFood (пищевая промышленность)
• InterDrink (напитки)
• InterFoodTech (технологии)
• HalalFood
Таким образом, экспозиция выставки InterFood Azerbaijan 2021 представит линейки оборудования для различных видов пищевой промышленности (мясной, молочной, кондитерской и пр.), халяльную продукцию, напитки (чай, кофе, соки), бакалею, ингредиенты, холодильное, торговое, хлебопекарное оборудование, фруктохранилища, предметы санитарии и гигиены, решения для автоматизации производства, упаковочные материалы, этикетировочное оборудование; упаковочные автоматы и многое другое.
Выставка соберет на одной площадке главных игроков сельскохозяйственной отрасли, профессиональных посетителей, среди которых импортеры, экспортеры, дистрибьюторы, представители оптовой и розничной торговли, фермеры.
К выставкам приурочена деловая программа, которая в этом году сокращена в виду антиковидных мер. Так, ежегодно организаторами осуществляются туры для фермеров из регионов на выставку, где они могут ознакомиться с тенденциями, новинками и международным опытом. В текущем году организованы туры для фермеров из 25 районов, включая Балакен, Загатала, Гах, Шеки, Габала, Исмаиллы, Шамахы, Гобустан, Губа, Гусар, Сиязянь, Шабран, Хызы, Газах, Товуз, Шамкир, Агстафа, Кюрдамир, Нефтчала, Сальян, Астара, Лянкяран, Масаллы, Джалилабад и Билясувар.
11 июня планируется проведение семинара компании Группа «Фосагро» АО «Апатит» на тему «Инновационные продукты ФосАгро. Комплексные удобрения в одной грануле для получения гарантированных урожаев с/х культур».
Ключевым же событием деловой программы станут двухсторонние встречи (Б2Б), которые являются дополнительной платформой для создания новых и укрепления уже имеющихся деловых связей на выставках. Встречи состоятся 11 июня между участниками, местными производителями и дистрибьюторами.
Выставка открыта для профессионалов отрасли все 3 дня. Внимание: вход на выставки для специалистов исключительно по билетам или по электронной регистрации (на сайте выставки). При себе необходимо иметь медицинскую маску. Подробно с правилами посещения можно ознакомиться на сайте выставок.
На выставке организаторами запущено 2 новых сервиса, которые сделают участие в выставке Hands-free, а также  помогут ускорить обмен контактами и информацией. Так, на бейджах участников и на стенде располагается QR код, который ведет на промо-материалы компании-экспонента. Просканировав QR код через мобильное приложение, можно получить эти промо-материалы прямо на свою электронную почту. Внимание: для того, чтобы воспользоваться сервисом Вам необходимо скачать мобильное приложение. Во-вторых, на бейдже посетителя располагается QR код с его информацией. Для обмена контактами с экспонентом на выставке, достаточно будет предложить отсканировать QR код на бейдже через камеру телефона. Подробную информацию о том, где можно скачать мобильное приложение, для чего нужно сканировать QR код можно найти на сайтах выставок, а также в Баку Экспо Центре у регистрации.
Таким образом, выставки  являются объединяющим звеном для покупателей и продавцов, и являются платформой для запуска инноваций и новых продуктов, способствуют эффективному развитию агропромышленного комплекса и экспорту продуктов питания под брендом «Made in Azerbaijan».
Спонсором регистрации выставки Caspian Agro является торговая марка «Gubre.az».
Официальный напиток выставок Caspian Agro 2021 и InterFood Azerbaijan 2021 - вода «Ipek Su», кофе-партнером выступает Espresso Mobil.
Caspian Agro 2021 и InterFood Azerbaijan 2021 проходит при активной поддержке и участии Министерства Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики. Также выставка поддерживается Агентством развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики, Агентством по продовольственной безопасности Азербайджанской Республики (AQTA), Фондом Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане, Азербайджанская ассоциация промышленников продуктов питания и напитков и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (FAO). Впервые на выставках работают волонтеры Организации "Волонтеры аграрного развития" и Общественного объединения «Региональное развитие» (RİİB). Организаторами выставки является компания Caspian Event Organisers (CEO) и ряд ее зарубежных партнеров.
Вся подробная информация и пригласительный электронный билет на выставку размещены на сайте: www.caspianagro.az, www.interfood.az.