Aleksandr Tretyakov, Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının meneceri
– Azərbaycanın Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası (ANİİA) 2016-cı ildə ölkə Prezidentinin göstərişi ilə təsis edilib. Assosiasiya narın yetişdirilməsi ilə məşğul olan fermerlərə yüksək keyfiyyətli məhsul əldə etmək və beynəlxalq bazarda Azərbaycan narının təbliğ etmək üçün hər cür dəstək verməklə məşğuldur. Bundan başqa, Assosiasiyaya nar emalı və nardan müxtəlif hazır məhsul istehsalı sahəsində ixtisaslaşmış şirkətlər daxildir.
“Meyvələrin şahı” olan nar Azərbaycanın təbii ehtiyatlarından biridir. Mükəmməl iqlim şəraitinə görə, ölkəmizdə yetişdirilən narlar bütün dünyada analoqu olmayan ləzzətli dadı ilə fərqlənir. Bəzi alimlər nar mədəniyyətinin ilk növbədə Azərbaycan torpağına yarandığını güman edirlər. ANİİA qarşısına Azərbaycan narını bütün dünyada təbliğ etmək məqsədi qoyub. Assosiasiya bu məqsədlə dünyanın ən məşhur sərgilərində Azərbaycanın narının və nar məhsullarının təbliğinə öz töhfəsini edir.
Məlum olduğu kimi, narın tətbiq sahəsi təkcə yeyinti sənayesi deyil. Nar qabığı və toxumunun müalicəvi xüsusiyyətləri bu meyvəni farmakologiya və kosmetologiya sahəsi üçün də zəruri məhsula çevirir. Azərbaycanda belə məhsulların istehsalı ANİİA Assosiasiyasının əsas məqsədlərindən biridir.
“Caspian Agro” sərgisi çərçivəsində stendimizdə Assosiasiyanın nailiyyətlərini təqdim edir, maraqlanan insanlara xidmətlərimiz haqqında məlumat veririk. Fermerləri, eləcə də nar yetişdirilməsi və emalı ilə əlaqədar olan hər kəsi stendimizə dəvət edirik. Onlar burada fəaliyyətlərimiz barədə məlumat əldə etməklə yanaşı, Assosiasiya üzvlərinin sırasına qoşula bilərlər. Biz əməkdaşlığa hazırıq və hər kəsi görməkdən məmnunuq. Bizim stendimizdə Assosiasiyanın bəzi üzvlərinin, o cümlədən “Gilan”, “Azərsun”, “Aznar”, “Az-Granata” və başqa nəhəng istehsalçıların məhsulları ilə tanış ola bilərsiniz.

Александр Третьяков, Менеджер Азербайджанской ассоциации производителей и экспортеров граната
– Азербайджанская ассоциация производителей и экспортеров граната (ААПЭГ), была образована в 2016 году по поручению Президента нашей страны. Ассоциация призвана всячески содействовать фермерам, которые занимаются выращиванием граната, в получении качественного урожая и продвижении азербайджанских гранатов на международном рынке. Также в нашу ассоциацию входят компании, специализирующиеся на переработке гранатов и изготовлении из них разнообразной конечной продукции.
«Король фруктов» гранат – одно из природных богатств Азербайджана. Благодаря идеальному климату, гранаты, выращенные в нашей стране, отличаются восхитительным вкусом, равному которому нет во всем мире. Некоторые ученые полагают, что культура граната впервые появилась именно на азербайджанской земле. ААПЭГ ставит перед собой цель продвижение азербайджанского граната по всему миру. С этой целью ассоциация вносит свой вклад в рекламу азербайджанских гранатов и гранатовых продуктов на самых известных выставках мира.
Как известно, сфера применения граната – это не только пищевая отрасль. Целебные свойства кожицы и семян граната делают его незаменимым продуктом в фармакологии и косметологии. Производство такой продукции в Азербайджане – одна из основных целей ААПЭГ.
На стенде в рамках выставки Caspian Agro мы представляем достижения ассоциации, знакомим заинтересованных людей с нашими услугами. Приглашаем на наш стенд фермеров и всех, кто связан с выращиванием и переработкой гранатов. Здесь они смогут не только узнать о нашей деятельности, но и пополнить ряды членов ассоциации. Мы открыты для сотрудничества и рады всем. На нашем стенде можно ознакомиться с продукцией некоторых участников ассоциации, среди которых такие крупные производители, как Gilan, Azersun, Aznar, Az-Granata и др.