Müxtəlif sahələrdə işləyən çoxsaylı İsrail şirkətləri azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycanla əməkdaşlıq niyyətini ifadə edib.
Bunu Trend-ə İsrailin Azərbaycandakı səfiri Corc Dik deyib.
Onun sözlərinə görə, İsrail həmin ərazilərdə minaların təmizlənməsi prosesinə kömək edə bilər. İsrail kənd təsərrüfatı, su ehtiyatlarının idarə olunması sahələrində də əməkdaşlığa hazırdır:
“Əməkdaşlıq edə biləcəyimiz əsas sahələr minalardan təmizləmə, yenidənqurma, kənd təsərrüfatı, su təchizatıdır. Bundan başqa, biz səhiyyə kimi digər sahələrdə də əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi üçün imkanlar görürük”.
Səfir Zəngilan rayonundakı fermer layihəsi barədə də danışıb: “Bu layihəyə Azərbaycan şirkəti rəhbərlik edir və bizim köməyimizlə İtaliya və İsrail şirkətlərini cəlb edib. İdeya ondan ibarətdir ki, Azərbaycan şirkəti bu rayonda yaşayış yerləri və infrastrukturu, İsrail şirkəti camışların yetişdirilməsi üçün süd ferması inşa edir. Burada ən yüksək keyfiyyətli süd istehsal olunacaq. Məhsul İtaliya şirkətinə təhvil veriləcək və onlar südü pendir istehsalında istifadə etmək üçün emal zavodu açacaq. Həmin pendir yerli və xarici bazarlarda satışa çıxarılacaq”.
O əlavə edib ki, layihə təxminən bu ilin sonu və ya gələn ilin əvvəlində başa çatıb işə salınacaq.
Səfir vurğulayıb ki, infrastrukturu tikmək, insanları yaşayış yeri ilə təmin etmək, onlar üçün iş yerləri yaratmaq və şirin su ilə təmin etmək üçün əvvəlcə bu rayonları minalardan təmizləmək lazımdır.
Onun fikrincə, Azərbaycan və İsrail kənd təsərrüfatı və su təchizatı sahələrində əməkdaşlıq potensialına malikdir:
“İsrail damcı suvarması, istilik təsərrüfatları və gübrələrin istifadəsi sahələrində öz texnologiyalarımızdan istifadə etməklə kənd təsərrüfatının inkişafı üçün Azərbaycanla əməkdaşlıq edə bilər”.
Diplomat qeyd edib ki, eyni məsələ su təchizatına da aiddir:
“Biz kənd təsərrüfatında “ağıllı suvarma”dan istifadə edirik. Bu zaman hər bir taxıl və hər bir bitki nə az, nə çox, lazım olduğu qədər su alır. Bu isə suyu boşuna istifadə etməməyə imkan verir”.
Onun sözlərinə görə, yaxın gələcəkdə Azərbaycandan İsrailə kənd təsərrüfatı və su ehtiyatları sahələrində mövcud əməkdaşlıq imkanları ilə tanış olmaq məqsədilə nümayəndə heyətinin rəsmi səfəri planlaşdırılır.
C.Dik vurğulayıb ki, kənd təsərrüfatı və su təchizatı ilə yanaşı İsrail Azərbaycanın inkişaf etdirmək istədiyi bütün sahələrdə ona kömək göstərə bilər:
“Bu, məsələn, səhiyyə sahəsi ola bilər. Bizim bu sahədə çoxlu humanitar layihələrimiz var. Bir neçə ay əvvəl oftalmoloq həkimləri prosesə cəlb etdik, tibb avadanlıqları ilə bağlı töhfəmizi verdik, müharibə vaxtı və onun başa çatmasından sonra Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi və TƏBİB-lə əməkdaşlıq etdik”.
Səfir əlavə edib ki, əməkdaşlığın inkişafı üçün istiqamətlərdən biri turizm ola bilər:
“2016-cı ildə Azərbaycana 10 minə yaxın israilli turist gəlmişdi, cəmi üç il sonra, 2019-cu ildə isə onların sayı artıq 50 minə çatmışdı. Təəssüf ki, ötən il və hətta bu il də COVID-19-la əlaqədar bu say kəskin azalsa da, ümid edirəm ki, sərhədlər yenidən açılanda biz turizm axınını görə bilərik. Bu say hətta 100 min nəfərə də çata bilər”.

Many Israeli companies ready to co-op with Azerbaijan in liberated territories - Ambassador
There are many Israeli companies in various fields that are ready to cooperate with Azerbaijan in the liberated territories, Ambassador of Israel to Azerbaijan George Deek told Trend.
As he said, Israel has expressed its readiness for cooperation in the liberated territories of Azerbaijan in the field of agriculture, water resources management, and mine clearance.
“So, these are the main fields, which I believe we can cooperate: de-mining, reconstruction, agriculture, water, but of course we also see the opportunities for cooperation and sharing the know-how in various fields, for example, it can be in healthcare,” added the ambassador.
Ambassador Deek also spoke in detail about the farm project in the Zangilan district.
“It’s a project run by Azerbaijani company and they have brought on board with our help an Italian company and an Israeli company. An idea behind that is that the Azerbaijani company is building the infrastructure in the area, the Israeli company is building a dairy farm for buffaloes, where we will take care of them and feed and grow them to produce maximum and best quality of milk, and that milk will be given to the Italian company which will open the food processing plant, use that milk and turns it into cheese and that cheese will be marketed to the local and international markets,” the ambassador explained.
As he said, the project is planned to be finished and become operational sometime during the end of this year, maybe the beginning of next year.
But first, it’s important to clear those areas from mines to build infrastructure, to provide people with housing, to build them jobs, bringing them fresh water, said the ambassador.
In terms of overall cooperation between the countries’ the ambassador noted that Israel and Azerbaijan can develop relations in the agriculture and water management sectors.
“There’s no reason why we can't work together with Azerbaijan to help bring up the agricultural sector in Azerbaijan, using Israeli technologies from greenhouses to drip irrigation, to different spices and grains and the fertilizers that we use and have developed,” said the ambassador.
He also noted that the same applies to the field of water management.
“When we irrigate, we use smart precision irrigation, as it is now called, which means every seed and every plant gets the exact amount of water it needs, nothing less and nothing more, which means you don’t waste anything, you don’t have the sprinklers that waste a lot of water all over the place but every seed has a special pipe that goes directly to the seed and gives the exact amount of water. So you use less water and you get more products. And this is something that, we believe, we can work on,” noted the ambassador.
“And in fact, we’re planning an official visit related to the agriculture sector, from Azerbaijan to Israel sometime in the near future, as well as an official visit in the field of water management, hopefully also in the near future. So when those visits happen, and when we bring business delegations to meet each other, then, I think, people will be exposed to the different possibilities of cooperation that exist,” said the ambassador.
In addition, he said Israel is capable of cooperating with Azerbaijan in any other areas as well.
“For example, the field of healthcare. We have a lot of humanitarian projects, we brought in the eye doctors a few months ago, we also contributed some medical equipment to hospitals, to the ministry of health and TABIB during the last war [second Karabakh war] and also afterward, but we believe that we can do a lot, for example training nurses, internship for doctors to go for a few months to Israel or have them work one year in Israel in a local hospital, to get experience and return back," Deek explained.
Also, the ambassador pointed out tourism, as one of the areas of development.
"In 2016 there were around 10,000 Israeli tourists coming to Azerbaijan, in 2019, only 3 years later we had 50,000 – 5 times higher in 3 years. Unfortunately, last year and even this year with the COVID-19, this has gone drastically down as everywhere, but hopefully when we 'open the gates again', then we will see the surge in tourism from 50,000 maybe to even 100,000," he concluded.