“Caspian Agro 2019” sərgisi – qlobal kənd təsərrüfatı sənayesinin ən yaxşı texnikaları
17 may tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 4 ixtisaslaşmış sərgini özündə birləşdirən ilin ən genişmiqyaslı sərgi tədbiri öz işini başa vurdu. Sərgi mərkəzinin 3 zalı və açıq platformasında yerləşən 25-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida sənayesi “WorldFood Azerbaijan” sərgisi, 13-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd təsərrüfatı “Caspian Agro” sərgisi, Xəzər Beynəlxalq Qablaşdırma, Tara, Etiket və Poliqrafiya “Ipack Caspian” sərgisi və 13-cü Qafqaz Beynəlxalq Mehmanxana, restoran və super-marketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar “HOREX Caucasus” sərgisi dünyanın 32 ölkəsini təmsil edən 440 şirkəti, eləcə də 12 milli və regional qrupu bir araya gətirib.
Prezident İlham Əliyev “WorldFood Azerbaijan” və “Caspian Agro” sərgilərini ziyarət edib, kənd təsərrüfatı sənayesi və qida məhsullarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı şirkətlərin stendləri ilə tanış olub və sərgilərə işində uğurlar arzulayıb. Ölkə başçısının ziyarəti hökumətin iqtisadiyyatın bu sahəsinə xüsusi diqqətini, qida təhlükəsizliyi naminə mübarizənin genişləndiyini təsdiq edir.
Bu il “Caspian Agro” sərgisi öz tarixində ilk dəfə ən geniş formatda təşkil olunub. Ötən il ilə müqayisədə, sərginin sahəsi 6% genişlənərək, dünyanın 26 ölkəsini təmsil edən 240 şirkətin nümayəndələrini bir araya gətirib. İştirakçılar suvarma sistemləri, istixanalar, heyvandarlıq sahəsi üçün avadanlıqlar, yemlər, toxumlar, laboratoriya avadanlıqları və xeyli sayda kənd təsərrüfatı texnikalarını təqdim ediblər. Burada kompakt traktorlar ilə yanaşı nəhəng kombaynlar nümayiş olunub və hər mexanizm müasir ixtisaslaşmış maşınqayırma nümunəsidir. Yeni texnikaların peşəkar keyfiyyəti və aparıcı qlobal ixracatçıların təklifləri kənd təsərrüfatı sənayesinin müxtəlif sahələrini təmsil edən çoxsaylı ziyarətçilər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Kənd təsərrüfatı texnikalarının qiymətinin düşməsi bazarın liberallaşması və sərbəst rəqabət mühitinin yaradılmasının nəticəsidir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən aqrar texnologiya bazarında həyata keçirilən liberallaşma siyasəti şirkətlərin bu sahəyə olan marağını daha da artırıb.
Uzun illər ərzində sərgiyə dəstək vermiş Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi sərgi çərçivəsində ilk dəfə olaraq sərgi mərkəzinin açıq platformasında da öz innovativ stendi ilə iştirak edib. Stenddə ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində əldə olunan ən son nailiyyətlər təqdim edilib v ən son sənaye nümunələri, eləcə də nazirlik tərəfindən dəstəklənən perspektivli “startaplar” nümayiş etdirilib.

Caspian Agro 2019 - the best equipment of the global agricultural industry
he largest exhibition event of the year, which brought together 4 specialized exhibitions, ended at the Baku Expo Center on May 17. Staged in three halls and in an open air exhibit area, the 25th Anniversary Azerbaijan International Food Industry Exhibition, World Food Azerbaijan; the 13th Azerbaijan International Agriculture Exhibition, Caspian Agro; the Caspian International Packaging, Tare, Label and Printing Industry Exhibition, Ipack Caspian; and the 13th Caucasian International Exhibition ‘Everything for Hotels, Restaurants and Supermarkets,’ HOREX Caucasus gathered 440 companies from 32 countries of the world, as well as 12 national and regional groups.
President Ilham Aliyev visited the WorldFood Azerbaijan and Caspian Agro exhibitions, familiarized himself with the stands of leading companies in the field of agricultural industry and food production and wished success to the exhibitions. The visit of the head of state emphasizes the special attention of the government in this area of ​​the economy, the expansion of the struggle for food security.
This year’s Caspian Agro exhibition was the largest in its history. Compared to last year, the exhibition grew by 6% in terms of exhibition area, and brought together representatives of 240 companies from 26 countries of the world. Participants presented irrigation systems, greenhouses, the livestock industry equipment, feed, seeds, laboratory equipment and a large number of agricultural machineries. Compact tractors were demonstrated along with huge combines, and each mechanism was a model of modern specialized engineering. The professional quality of new equipment and offers from leading world exporters was appreciated by numerous visitors representing various areas of the agricultural industry.
The decline in prices for agricultural machinery is the result of market liberalization, creating an environment of free competition. The liberalization policy pursued by President Ilham Aliyev in the market for agricultural technologies has further increased the interest of companies in this industry.
As part of the exhibition, the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, which has supported the exhibition for many years, participated with its first innovative stand in the open air exhibit area. The stand presented the latest achievements of the country in the agricultural sector and vividly demonstrated the latest industry news, as well as promising start-ups that received support from the ministry.