Caspian Agro - kənd təsərrüfatı mütəxəssisləri üçün görüş yeridir
16-18 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının nəhəng regional forumu – 12-ci Azərbaycan Beynəlxalq  Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro 2018” sərgisi keçiriləcək. Sərgi aqrar sektorun ən müxtəlif sahələrini təmsil edən şirkətlər üçün nəzərdə tutulmuş kənd təsərrüfatı texnikasının, habelə avadanlıq və texnoloji həll variantlarının tematik nümayişini təmin edən ən iri regional platforma statusunu bir daha təsdiq edəcək. Həmçinin tərəvəzçilik, sənaye təyinatlı bağçılıq və üzümçülük sahələri üçün müasir kənd təsərrüfatı texnologiyalarını təqdim edən bu sərgi layihəsinin məqsədi meyvə-tərəvəz biznesinin sahə və bağlardan tutmuş istehlakçılara qədər bütün prosesi çərçivəsində həm yerli, həm də qlobal müstəvidə mövcud olan ən yaxşı məhsul və xidmətləri nümayiş etdirməkdir.
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi “Caspian Agro” sərgisinə yaxından dəstək göstərir. Həmçinin, sərgi BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir. Sərginin təşkilatçısı qismində isə “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkəti çıxış edir.
Bu il “Caspian Agro 2018” sərgisində Azərbaycan, Almaniya, ABŞ, Belarus, Çin, Gürcüstan, Hollandiya, İtaliya, İspaniya, Niderland Krallığı, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələri təmsil edən kənd təsərrüfatı məhsul və avadanlıqlarının istehsalçı və distributorları iştirak edəcəklər. İlk dəfə olaraq sərgidə Vyetnam iştirak edəcək.
Sevindirici haldır ki, sərgidə xarici istehsalçılarla yanaşı, yerli şirkətlər də iştirak edəcəklər. Bu şirkətlər istixana, suvarma sistemi, meyvə və tərəvəz, gübrə və s. məhsulları ziyarətçilərə təqdim edəcəklər. Ənənəvi olaraq, “Caspian Agro” sərgisində ən son avadanlıq və texnikalarla tanışlıq məqsədi ilə Azərbaycan regionlarını təmsil edən sahibkar və fermerlər üçün info-turlar təşkil olunacaq. Sərginin işgüzar proqramı çərçivəsində B2B görüşlər və kənd təsərrüfatı sektorunda mövcud olan bütün yeni texnologiyalar haqqında daha ətraflı məlumat vermək üçün seminar və konfrans təşkil olunacaq. “Caspian Agro” sərgisinin qeydiyyat üzrə sponsoru daimi iştirakçısı olan - Maschio Gaspardo şirkətidir.
Ümumiyyətlə, sərgi kənd təsərrüfatı sektorunun ən aktual sahələrini əhatə edəcək və quşçuluq fabrikləri üçün avadanlıqlar, istixana avadanlıqları, heyvandarlıq sektoru üçün avadanlıqlar, toxumlar, mineral gübrələr, kənd təsərrüfatı texnikası, laboratoriya avadanlıqları və s. sektorlar üzrə bir sıra yeni məhsullarla tanış olmaq üçün imkan yaradacaqdır.
Beləliklə, “Сaspian Agro 2018” sərgisi iştirakçılara ən son tendensiyalarla tanış olmaq üçün imkan yaratmaqla yanaşı, əməkdaşlığı genişləndirmək və yeni işgüzar əlaqələr qurmaq üçün də lazımı şəraiti təmin edəcək. Bu isə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sənayesinə investisiya yatırımını artırmağa, eləcə də bu sahədə ən son texnologiyaların tətbiqinə kömək edəcəkdir.

С 16 по 18 мая в Баку Экспо Центре пройдет 12-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro 2018. Выставка в очередной раз подтвердит свой статус крупнейшего в регионе тематического смотра, демонстрирующего широкий диапазон сельскохозяйственных машин, оборудования и технологических решений для предприятий самых разных отраслей сельского хозяйства, а также это выставочный проект современных аграрных технологий в овощеводстве, промышленном садоводстве и виноградарстве, предназначенный показать все лучшее в мировом и отечественном опыте во всей цепочке плодоовощного бизнеса «от поля и сада до потребителя».
Министерство Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики оказывает активную поддержку выставке Caspian Agro. Выставка также поддерживается Продовольственной и Сельскохозяйственной Организацией ООН (FAO), Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики, а также Фондом Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане. Организатором выставки выступает компания Caspian Event Organisers (CEO).
12-я по счёту выставка Caspian Agro 2018 соберет производителей и дистрибьюторов сельскохозяйственных товаров и оборудования из Азербайджана, Германии, Грузии, Израиля, Испании, Италии, Китая, Нидерландов, Республики Беларусь, России, США, Турции и других стран. Впервые на выставке Caspian Agro примет участие Вьетнам. В целом, выставка охватит самые актуальные сферы сельскохозяйственной отрасли и даст возможность ознакомиться с целым рядом новинок в таких секторах как: оборудование для птицефабрик, тепличное оборудования, парники, оборудование для животноводческой отрасли, корма для животных, семена, питомники, минеральные удобрения, сельскохозяйственную технику, ветеринарные препараты, лабораторное оборудование и многое другое.
Положительным фактом выставки является то, что наравне с зарубежными производителями выступают компании из Азербайджана, представляющие взору посетителей парники, ирригационную систему, фрукты и овощи, удобрение и многое другое. Традиционно на выставке Caspian Agro будут организованы инфотуры для предпринимателей и фермеров из регионов Азербайджана с целью ознакомления с новейшим оборудованием и техникой. В рамках деловой программы выставки пройдут В2В встречи, семинар и конференция, где подробно будут раскрыты все новейшие технологии сельскохозяйственной отрасли, а также будет организована «витрина новинок», на которой участники продемонстрируют свою новую продукцию, которой ещё нет на рынке. Спонсором регистрации является постоянный участник выставки - компания Maschio Gaspardo.
Таким образом, выставка Caspian Agro 2018 предоставит участникам возможность ознакомиться с последними тенденциями, а также создаст условия для расширения сотрудничества и налаживания, новых бизнес-связей, что будет способствовать росту объема инвестиций и внедрению новейших технологий в сельскохозяйственную отрасль Азербайджана.