Caspian Agro - kənd təsərrüfatı mütəxəssisləri üçün görüş yeridir
16-18 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının nəhəng regional forumu – 12-ci Azərbaycan Beynəlxalq  Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro 2018” sərgisi keçiriləcək. Sərgi aqrar sektorun ən müxtəlif sahələrini təmsil edən şirkətlər üçün nəzərdə tutulmuş kənd təsərrüfatı texnikasının, habelə avadanlıq və texnoloji həll variantlarının tematik nümayişini təmin edən ən iri regional platforma statusunu bir daha təsdiq edəcək. Həmçinin tərəvəzçilik, sənaye təyinatlı bağçılıq və üzümçülük sahələri üçün müasir kənd təsərrüfatı texnologiyalarını təqdim edən bu sərgi layihəsinin məqsədi meyvə-tərəvəz biznesinin sahə və bağlardan tutmuş istehlakçılara qədər bütün prosesi çərçivəsində həm yerli, həm də qlobal müstəvidə mövcud olan ən yaxşı məhsul və xidmətləri nümayiş etdirməkdir.
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi “Caspian Agro” sərgisinə yaxından dəstək göstərir. Həmçinin, sərgi BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir. Sərginin təşkilatçısı qismində isə “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkəti çıxış edir.
Bu il “Caspian Agro 2018” sərgisində Azərbaycan, Almaniya, ABŞ, Belarus, Çin, Gürcüstan, Hollandiya, İtaliya, İspaniya, Niderland Krallığı, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələri təmsil edən kənd təsərrüfatı məhsul və avadanlıqlarının istehsalçı və distributorları iştirak edəcəklər. İlk dəfə olaraq sərgidə Vyetnam iştirak edəcək.
Sevindirici haldır ki, sərgidə xarici istehsalçılarla yanaşı, yerli şirkətlər də iştirak edəcəklər. Bu şirkətlər istixana, suvarma sistemi, meyvə və tərəvəz, gübrə və s. məhsulları ziyarətçilərə təqdim edəcəklər. Ənənəvi olaraq, “Caspian Agro” sərgisində ən son avadanlıq və texnikalarla tanışlıq məqsədi ilə Azərbaycan regionlarını təmsil edən sahibkar və fermerlər üçün info-turlar təşkil olunacaq. Sərginin işgüzar proqramı çərçivəsində B2B görüşlər və kənd təsərrüfatı sektorunda mövcud olan bütün yeni texnologiyalar haqqında daha ətraflı məlumat vermək üçün seminar və konfrans təşkil olunacaq. “Caspian Agro” sərgisinin qeydiyyat üzrə sponsoru daimi iştirakçısı olan - Maschio Gaspardo şirkətidir.
Ümumiyyətlə, sərgi kənd təsərrüfatı sektorunun ən aktual sahələrini əhatə edəcək və quşçuluq fabrikləri üçün avadanlıqlar, istixana avadanlıqları, heyvandarlıq sektoru üçün avadanlıqlar, toxumlar, mineral gübrələr, kənd təsərrüfatı texnikası, laboratoriya avadanlıqları və s. sektorlar üzrə bir sıra yeni məhsullarla tanış olmaq üçün imkan yaradacaqdır.
Beləliklə, “Сaspian Agro 2018” sərgisi iştirakçılara ən son tendensiyalarla tanış olmaq üçün imkan yaratmaqla yanaşı, əməkdaşlığı genişləndirmək və yeni işgüzar əlaqələr qurmaq üçün də lazımı şəraiti təmin edəcək. Bu isə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sənayesinə investisiya yatırımını artırmağa, eləcə də bu sahədə ən son texnologiyaların tətbiqinə kömək edəcəkdir.

A major regional forum of agricultural producers the 12thAzerbaijan International Agriculture Caspian Agro 2018 exhibition will take place from 16th to 18th May in Baku. The exhibition will reaffirm its status as the largest thematic demonstration of a wide range of agricultural machinery, equipment and technological solutions for various agricultural businesses. The event will also present modern agricultural technology used in vegetable growing, industrial gardening and viticulture. The exhibition project aims at showcasing the best of products and services available both locally and globally in the entire chain of fruit and vegetable business; from field and gardens to consumers.
The Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan actively supports the Caspian Agro. The exhibition is also supported by Food and Agriculture Organization of the United Nations, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organization of the Republic of Azerbaijan (AEC). The exhibition is organised by Caspian Event Organisers, CEO.
This year the Caspian Agro 2018 exhibition will bring together both manufacturers and distributors of agricultural products and equipment from Azerbaijan, Belarus, China, Georgia, Germany, Italy, Israel, the Netherlands, Turkey, Russia and Spain, as well as other countries. Vietnam will take part in the Caspian Agro exhibition for the first time.
It is encouraging that companies from Azerbaijan will take part in these sectors on a par with foreign manufacturers. These companies will present greenhouses, irrigation system, fruits and vegetables, fertilizer and much more. Traditional infotours for entrepreneurs and farmers from Azerbaijani regions will be organised at the Caspian Agro exhibition to help you to learn about the latest equipment and machinery.
In general, the exhibition will cover the most relevant areas of the agricultural sector and will provide the opportunity to review a number of innovations in the following sectors: equipment for poultry farms, seeds, greenhouse equipment, fertilisers, agricultural machinery, laboratory equipment etc.
Within the framework of the business program of the exhibition, will be organised B2B meetings, seminar and a conference which to address all of today’s latest technologies of the agricultural sector, and also a "showcase of novelties", where participants will present their new products, which have not yet been presented on the market. Registration sponsor of the Caspian Agro 2018 exhibition is Maschio Gaspardo.
Thus, the Caspian Agro 2018 exhibition will provide participants with an opportunity to get acquainted with the latest trends. It will also create opportunities to expand cooperation and establish new business relationships that will boost investment inflow and introduce new technologies in the agricultural sector of Azerbaijan.