Azərbaycanda ilk dəfə istixanalar innovativ yolla işıqlandırılacaq
Azərbaycanda istixana sistemlərində innovativ işıqlandırma texnologiyalarının tətbiqinə start verilir.
Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, "Azərbaycan Meyvə və Tərəvəz İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyi, “Signify” və “Grow Group” şirkətləri arasında innovativ işıqlandırma texnologiyalarının istixanalarda tətbiqinə dair müqavilənin imzalanma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən nazir İnam Kərimov bildirib ki, tərəvəz ixracı üzrə ixtisaslaşmış Azərbaycanda istixanalar da texnoloji nöqteyi nəzərdən digər ölkələrdəki istixanalarla rəqabətə hazır olmalıdır: "Həm ərzaq istehsalını artırmaq, həm xarici bazarda rəqabətə davam gətirmək üçün müasir texnologiyalara əsaslanan istixanaların qurulması vacibdir. Hazırda müasir tərəvəz istixanalarında ən geniş yayılmış texnologiyalardan biri LED işıqlandırma sistemidir. Bu texnologiyanın tətbiqi nəticəsində hər hektardan 150-200 ton əlavə pomidor və digər tərəvəz məhsulları götürülür. Eyni zamanda yüksək keyfiyyətli tərəvəzi ilboyu istehsal edə biləcəyik, bu təkcə tərəvəz istehsalını deyil, ölkəyə daxil olan valyutanın həcmini də artıracaq”.
İlkin mərhələdə bu texnologiyaların istixanalarda tətbiqi ilə bağlı elektrik enerjisi təminatında dövlət müvafiq dəstək və güzəştlər göstərəcək. Bu pilot layihənin gələcəkdə əhatə dairəsinin genişlənməsi məhsul artımı göstəricilərindən asılı olacaq.

В Азербайджане стартует внедрение инновационных технологий освещения в тепличных системах.
Cегодня состоялась церемония подписания соглашения между центром аграрных инноваций Министерства, общественным объединением "Ассоциация производителей и экспортеров фруктов и овощей Азербайджана", компаниями “Signify” и “Grow Group” о применении инновационных технологий освещения в теплицах.
Министр Инам Керимов отметил, что теплицы в Азербайджане, специализирующиеся на экспорте овощей, должны быть готовы к конкуренции с теплицами в других странах с технологической точки зрения: "Для увеличения производства продуктов питания и продолжения конкуренции на внешнем рынке важно строить теплицы на основе современных технологий. В настоящее время одной из самых распространенных технологий в современных овощных теплицах является система светодиодного освещения. В результате применения этой технологии с каждого гектара получают дополнительно 150-200 тонн томатов и другой овощной продукции. В то же время мы сможем производить высококачественные овощи в течение всего года, что увеличит не только производство овощей, но и объем валюты, поступающей в страну”.
На начальном этапе государство окажет соответствующую поддержку и льготы для обеспечения электроэнергией теплиц. Расширение сферы применения этого пилотного проекта в будущем будет зависеть от показателей роста продукции.