Taxıl mədəniyyətlərinin saxlanması və daşınması məsələləri
Türkiyənin «Obial» şirkəti taxıl mədəniyyətlərinin — buğda, düyü, qarğıdalı, arpa, günəbaxan və digər məhsulların saxlanması və daşınması sahəsində dünya liderlərindən biridir. Şirkət fabrikləri müasir avtomatlaşdırılmış avadanlıqla təchiz olunub və yüksək keyfiyyətli məhsullar istehsal etməyə imkan verir. «Obial» şirkəti layihələndirmə, istehsal, quraşdırma və satış sonrası xidmətlər daxil olmaqla tam xidmət dövrü təklif edir, həm daxili, həm də beynəlxalq bazarlarda fəaliyyət göstərir.
Hal-hazırda «Obial» məhsulları — taxıl anbarları, taxıl quruducular, taxıl təmizləyici maşınlar, lentli və zəncirli konveyerlər, polad konstruksiyalar və hava soyutmalı kondensatorlar dünyada 100-dən çox ölkədə təmsil olunur.
Biz artıq uzun illərdir ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstəririk. Burada ofisimiz və anbarımız var, tam xidmət göstəririk. Ümumilikdə Azərbaycanda 36 iri layihə həyata keçirmişik. Bizim tərəfdaşlarımız arasında böyük azərbaycanlı şirkətlər «Pasha Holding», «Azerçay», «Azersun» və başqaları yer alır.
Adətən “Caspian Agro” sərgisində iştirak edərək ziyarətçilərə yeni layihələrimizi təqdim etməyə çalışırıq. Bu il təqdim etdiyimiz layihələr arasında taxıl anbarlarında taxıl qəbulu üçün çoxformalı noriya sistemləri var. Bu, dünyada ilk dəfə olaraq tikinti xərclərini əhəmiyyətli dərəcədə azaldan şəkildə konstruksiya edilmiş layihələrdir. Ənənəvi noriya sistemlərinin dərinliyi 8-10 metr olduğu halda, bizim üçün yalnız 3-4 metr dərinlik kifayətdir. Qənaət açıq-aydın görünür. Bu layihələri bir neçə ölkədə artıq həyata keçirmişik və indi onları azərbaycanlı şirkətlərə təklif edirik.
Bizim sərgidə iştirakımız prestij məsələsidir. Bazarda mövcudluğumuzu mütləq şəkildə nümayiş etdirmək və öz sahəmizdə ən yaxşı olduğumuzu sübut etmək bizim üçün vacibdir. Şirkət rəhbərlərimiz sərgidə adətən uzun müddətdir əməkdaşlıq etdiyimiz tərəfdaşlarla görüşürlər. Əlbəttə ki, həm yerli, həm də xarici şirkətlər tərəfindən məhsulumuza böyük maraq müşahidə edirik. Bizim layihələrimiz çoxşaxəlidir və olduqca bahalıdır.
Bu səbəbdən sərgi bizim üçün bazarındakı iri bazar iştirakçıları ilə görüşmək imkanını yaradır. Sərgidə belə iştirakçılar mövcuddur və onlarla fəal iş aparılır.

Вопросы хранения и транспортировки зерновых культур
Турецкая компания «Obial» является одним из мировых лидеров в области производства оборудования для хранения и транспортировки зерновых культур – пшеницы, риса, кукурузы, ячменя, подсолнечника и др. Заводы компании оснащены современным автоматизированным оборудование, позволяющим производить высококачественное оборудование. Компания оказывает полный цикл услуг, включая проектирование, производство, монтаж и послепродажное обслуживание, как на внутреннем, так и на международном рынках.
В настоящий момент продукция подразделения «Obial» – силосы для хранения зерна, зерносушилки, зерноочистительные машины, ленточные и цепные конвейеры, стальные конструкции и конденсаторы с воздушным охлаждением – представлена более чем в ста странах мира.
Мы уже много лет работаем в Азербайджане. У нас здесь офис и склад, мы оказываем полное сервисное обслуживание. В целом нами в Азербайджане реализовано 36 крупных проектов. Нашими партнерами являются крупные азербайджанские компании «Pasha Holding», «Azerçay», «Azersun» и другие.
Традиционно участвуя в выставке Caspian Agro, стремимся презентовать посетителям новые проекты. В этом году это мультиобразные нориальные системы приема зерна на зернохранилищах. Это первые проекты в мире, сконструированные так, что позволяют значительно уменьшить расходы при традиционном строительстве подобных систем. При глубине традиционных норий в 8-10 метров, нашим достаточно 3-4 метра. Экономия налицо. Эти проекты мы уже реализовали в нескольких странах. Сейчас предлагаем их азербайджанским компаниям.
Наше участие в выставке Caspian Agro подчеркнуто вопросом престижа. Нам в обязательном порядке надо продемонстрировать свое присутствие на рынке, доказать, что мы лучшие в своем деле. Наши руководители традиционно встречаются на выставке с представителями компаний-партнеров, с которыми давно сотрудничаем. Конечно же, всегда наблюдаем интерес к своей продукции, как со стороны азербайджанских, так и иностранных компаний. Наши проекты многогрпнные и достаточно дорогостоящие.
Поэтому для нас выставка – это встреча с крупными игроками рынка. Таковые на выставке присутствуют, и работа с ними активно ведется.