CASPIAN AGRO 2023: ən böyük kənd təsərrüfatı tədbiri
Mayın 17-19-da Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri - 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” keçiriləcək. Sərgilərin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
Mayın 17-də Bakı Ekspo Mərkəzində 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi ("Caspian Agro") və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi ("InterFood Azerbaijan") işə başlayıb. Sərginin rəsmi açılış mərasimində kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədr Qoşqar Təhməzli, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədri Orxan Məmmədov, Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin vəzifəsini icra edən Xəyalə Dadaşova, “Caspian Event Organisers” Baş direktoru Fərid Məmmədov çıxış etdilər.
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov çıxış edərək ilk növbədə bütün içtirakçıları salamlayıb və aşağıdakıları bildirib:
Sadəcə bu sərgi çox əlamətdar bir ilə təsədüf edir. Bu il halqımız müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu ulu öndər Heydar Əliyevinin yüzillik yubileyini qeyd edir. Bu səbəbdən bu gün fəaliyyət başlayan sərgi də məhz ümumi lider Heydar Əliyevin yüzillik yubileyinə həsr olunur.
Aqrar sahədə tətbiq olunan yeniliklər, innovativ həllər məhsuldarlığı dəfələrlə artırır, torpaq və su resurslarından daha səmərəli istifadəyə imkan verməklə məhsulun maya dəyərinin azalmasına və fermerlərin daha çox gəlir əldə etməsinə rəvac verir. Bu baxımdan regionun kənd təsərrüfatı sahəsində ən böyük beynəlxalq sərgisi hesab edilən “Caspian Agro”ya hər il olduğu kimi bu il də böyük maraq var. Ümidvarıq ki, keçirilən sərgi aqrar sahədə çalışanlara yeni texnika və texnologiyalarla tanış olmağa, təcrübə mübadiləsi aparmağa, qarşılıqlı faydalı işgüzar əlaqələr qurmağa imkan verəcək. Sevindirici haldır ki, sərgidə iştirak edəcək şirkətlərin 71 %-i xarici şirkətlərdir.
Bu gün fəaliyyatə başlayan sərgi kənd təsərrüfati məhsullarının istehsalçılarına bu innovativ yenilliklərlə əyani tanış olmağa imkan verir. Bu innovasiyalar xarici şirkətlərin tədbirdə iştirak payının hər il daha da artığını da xüsusilə qeyd etmək istəyirəm.
Əminəm ki, “Caspian Agro-2023” sərgisi təkcə çoxsaylı aqrar innovasiyaların təqdimatı ilə deyil, həm də yerli və xarici şirkətlər arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsi, yeni əməkdaşlıqların qurulması ilə yadda qalacaq.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədr Qoşqar Təhməzli çıxış edərək dedi:
İnanıram ki, qida zəncirinin bütün mərhələlərində fəaliyyəti göstərən tərəflərin iştirak etdiyi bu beynəlxalq tədbirdə qida sahəsində məhsul xidmətlərin nümayiş etdirilməsi yeni işgüzar əlaqələrin qurulmasına və genişlədirilməsinə böyük töhfə verir.
Sonra söz Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədriyə Orxan Məmmədova verilib:
Ənənəvi olaraq, Qida və Kənd təsərrüfatı sərgisi hər il keçirilir və sərgiyə sahibkarlar tərəfindən iştirak etmək üçün çox böyük diqqət və maraq var.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin vəzifəsini icra edən Xəyalə Dadaşova:
Bildiyiniz kimi, Naxçıvan Muxtar Respublikası bu il ilk dəfədir ki, bu sərgilərdə iştirak edir və biz bununla qürur dururuq və sizlə bir yerdə olduğunuzdan xoşbəxtlik hissini keçiririk.
“Caspian Event Organisers” Baş direktoru Fərid Məmmədov bütün sərgi iştirakçıları təşkilatçı adından salamlayıb və uğurlar arzulayıb. O, çıxış zamanı sərgi ilə bağlı statistik məlumatları təqdim etdi. Sərgiyə dəstəyi göstərən sponsorlar və tərəfdaşlara öz təşəkkürünü bildirib.
“Caspian Agro” yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribyutorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını bir yerə toplayacaq. “Caspian Agro” sərgisində 24 ölkədən 318 şirkət öz iştirakını təsdiqləyib. Sərgidə iştirakçılar arasında Azərbaycanla yanaşı Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Böyük Britaniya, Çexiya, Estoniya, Gürcüstan, Hindistan, İspaniya, İsrail, İtaliya, Latviya, Niderland Krallığı, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası və Türkiyə şirkətləri yer alıb.
Bu ilki sərgilərdə ilk dəfə olaraq, Naxçıvan Muxtar Respublikası vahid stendlə təmsil olunur.
Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bu mühüm hadisə “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin proqramlarında da öz əksini tapıb.
Kənd təsərrüfatı sahəsində regionun ən böyük beynəlxalq sərgisi olan “Caspian Agro”nun əsas bölmələrinə kənd təsərrüfatı texnikası, kənd təsərrüfatı obyektləri və avadanlıqları, suvarma sistemi, qablaşdırma, kənd təsərrüfatında innovasiya texnologiyaları, heyvandarlıq və quşçuluq, istixana, yemlər, baytarlıq, bitkiçilik, gübrə, meyvə və tərəvəzlərin yetişdirilməsi, pambıq emalı və elektron kənd təsərrüfatı daxildir.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro” sərgisi zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində innovativ texnologiyalar müzakirə olunacaqdır. Builki sərginin əsas istiqamətlərindən birini “yaşıl kənd təsərrüfatı” təşkil edir. Son dövrlərdə aktual olan bu istiqamət sərginin loqosunda da öz əksini tapmış və loqoya “Green” sözü əlavə edilmişdir. Bu mövzu sərgi çərçivəsində keçiriləcək Aqrar İnnovasiyalar Forumunda da gündəmdə olacaqdır.

CASPIAN AGRO 2023: the largest agricultural event
On May 17-19 the largest exhibitions of the region - 16th Azerbaijan International Agriculture Exhibition “Caspian Agro” and the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition “InterFood Azerbaijan” will be held in Baku Expo Center. The exhibitions are organised by Caspian Event Organisers and its international partners.
On 17 May 2023, the 16th Azerbaijan International Agricultural Exhibition "Caspian Agro" and the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan" officially opened in Baku Expo Center. Speaking during the inauguration ceremony were Minister of Agriculture Majnun Mammadov, Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) Board Chairman Orkhan Mammadov, acting Minister of Agriculture of the Nakhchivan Autonomous Republic Khayala Dadashova, and General Director of Caspian Event Organisers Farid Mammadov.
During his speech, Majnun Mammadov, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, welcomed the event participants and said:
This exhibition is held in the special year, when the entire Azerbaijani nation is celebrating the 100th jubilee of Heydar Aliyev, the great leader and founder of the modern Azerbaijani state. The exhibition we are opening here today is dedicated to this memorable date as well.
Applied in the agricultural sector, innovative solutions greatly improve productivity and allow to efficiently use land and water resources, cut down the cost price of produce, and increase farmers' revenues. It is therefore no surprise that Caspian Agro, arguably the region's largest international event in the sector, causes a big interest this year. We are hopeful that it will help those active in the agricultural sector get to know new machinery and technologies, share experience, and establish mutually beneficial business connections. It is reassuring that 71% of the event participants are foreign companies.
The exhibition launched today would enable agricultural producers to see these innovations with their own eyes. It is these innovations that push the number of overseas participants up year after year.
I am positive that Caspian Agro-2023 will be remembered not only by presentations of numerous agricultural novelties but also by an extending cooperation and new partner relations between local companies and their foreign counterparts.
Giving a welcome speech, Goshgar Tahmazli, Chairman of the Food Safety Agency of The Republic of Azerbaijan, said:
I believe the demonstration of products and services as part of this international event attended by those active in all phases of the food production and consumption chain does greatly promote the establishment and extension of business links.
Further on, the floor was given to Orkhan Mammadov, Chairman of the Board at the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), who said:
Traditionally held every year, food and agriculture exhibitions draw a lot of attention from entrepreneurs.
Khayala Dadashova, acting Minister of Agriculture of the Nakhchivan Autonomous Republic, said:
This is the very first time the Nakhchivan Autonomous Republic is participating in this exhibition; we are so proud of our participation and glad that we can share this moment with you here.
Farid Mammadov, General Director of Caspian Event Organisers, welcomed the exhibition participants and wished them luck in their endeavors. Besides, he provided some statistics in respect of the event and thanked its sponsors and partners.
Once again, "Caspian Agro" is bringing together the industry majors, local and foreign specialists, importers, exporters, agriculture produce distributors and wholesale and retail traders, and thousand-strong audience of professional visitors. 318 companies from 24 countries confirmed their participation in the "Caspian Agro" exhibition. Apart from the host country Azerbaijan, the exhibition is featuring companies from Austria, Czechia, Estonia, Georgia, Germany, India, Israel, Italy, Kazakhstan, Latvia, the Netherlands, Poland, Russian Federation, Spain, Türkiye, UK and the United States.
For the first time at this year's exhibitions, the Nakhchivan Autonomous Republic represented by a single stand.
The year 2023 marks the 100th jubilee of National Leader, founder of the independent Azerbaijani state and prominent politician and statesman Heydar Aliyev. By his decree, President of Azerbaijan Ilham Aliyev declared this year to be marked the "Year of Heydar Aliyev" in our country. This momentous occasion reflected in the programs of both the exhibitions.
The largest international exhibition in the field, Caspian Agro is representing such sectors as: agricultural vehicles, agricultural facilities and equipment, irrigation systems, packaging, innovative technology in agriculture, animal and poultry husbandry, greenhouses, animal feed, veterinary, crop growing, fertilizers, horticulture, cotton processing and electronic agriculture.
The three-day event will see the discussions of agriculture-related innovative technology. Becoming increasingly relevant lately, the "green agriculture" is among core dimensions this year and is reflected in the exhibition logo, which now bears the word "Green". This topic has also been included in the agenda of the "Agrarian Innovations Forum" that will be held as part of the main event.