CASPIAN AGRO 2023: ən böyük kənd təsərrüfatı tədbiri
Mayın 17-19-da Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri - 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” keçiriləcək. Sərgilərin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
Mayın 17-də Bakı Ekspo Mərkəzində 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi ("Caspian Agro") və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi ("InterFood Azerbaijan") işə başlayıb. Sərginin rəsmi açılış mərasimində kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədr Qoşqar Təhməzli, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədri Orxan Məmmədov, Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin vəzifəsini icra edən Xəyalə Dadaşova, “Caspian Event Organisers” Baş direktoru Fərid Məmmədov çıxış etdilər.
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov çıxış edərək ilk növbədə bütün içtirakçıları salamlayıb və aşağıdakıları bildirib:
Sadəcə bu sərgi çox əlamətdar bir ilə təsədüf edir. Bu il halqımız müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu ulu öndər Heydar Əliyevinin yüzillik yubileyini qeyd edir. Bu səbəbdən bu gün fəaliyyət başlayan sərgi də məhz ümumi lider Heydar Əliyevin yüzillik yubileyinə həsr olunur.
Aqrar sahədə tətbiq olunan yeniliklər, innovativ həllər məhsuldarlığı dəfələrlə artırır, torpaq və su resurslarından daha səmərəli istifadəyə imkan verməklə məhsulun maya dəyərinin azalmasına və fermerlərin daha çox gəlir əldə etməsinə rəvac verir. Bu baxımdan regionun kənd təsərrüfatı sahəsində ən böyük beynəlxalq sərgisi hesab edilən “Caspian Agro”ya hər il olduğu kimi bu il də böyük maraq var. Ümidvarıq ki, keçirilən sərgi aqrar sahədə çalışanlara yeni texnika və texnologiyalarla tanış olmağa, təcrübə mübadiləsi aparmağa, qarşılıqlı faydalı işgüzar əlaqələr qurmağa imkan verəcək. Sevindirici haldır ki, sərgidə iştirak edəcək şirkətlərin 71 %-i xarici şirkətlərdir.
Bu gün fəaliyyatə başlayan sərgi kənd təsərrüfati məhsullarının istehsalçılarına bu innovativ yenilliklərlə əyani tanış olmağa imkan verir. Bu innovasiyalar xarici şirkətlərin tədbirdə iştirak payının hər il daha da artığını da xüsusilə qeyd etmək istəyirəm.
Əminəm ki, “Caspian Agro-2023” sərgisi təkcə çoxsaylı aqrar innovasiyaların təqdimatı ilə deyil, həm də yerli və xarici şirkətlər arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsi, yeni əməkdaşlıqların qurulması ilə yadda qalacaq.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədr Qoşqar Təhməzli çıxış edərək dedi:
İnanıram ki, qida zəncirinin bütün mərhələlərində fəaliyyəti göstərən tərəflərin iştirak etdiyi bu beynəlxalq tədbirdə qida sahəsində məhsul xidmətlərin nümayiş etdirilməsi yeni işgüzar əlaqələrin qurulmasına və genişlədirilməsinə böyük töhfə verir.
Sonra söz Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədriyə Orxan Məmmədova verilib:
Ənənəvi olaraq, Qida və Kənd təsərrüfatı sərgisi hər il keçirilir və sərgiyə sahibkarlar tərəfindən iştirak etmək üçün çox böyük diqqət və maraq var.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin vəzifəsini icra edən Xəyalə Dadaşova:
Bildiyiniz kimi, Naxçıvan Muxtar Respublikası bu il ilk dəfədir ki, bu sərgilərdə iştirak edir və biz bununla qürur dururuq və sizlə bir yerdə olduğunuzdan xoşbəxtlik hissini keçiririk.
“Caspian Event Organisers” Baş direktoru Fərid Məmmədov bütün sərgi iştirakçıları təşkilatçı adından salamlayıb və uğurlar arzulayıb. O, çıxış zamanı sərgi ilə bağlı statistik məlumatları təqdim etdi. Sərgiyə dəstəyi göstərən sponsorlar və tərəfdaşlara öz təşəkkürünü bildirib.
“Caspian Agro” yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribyutorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını bir yerə toplayacaq. “Caspian Agro” sərgisində 24 ölkədən 318 şirkət öz iştirakını təsdiqləyib. Sərgidə iştirakçılar arasında Azərbaycanla yanaşı Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Böyük Britaniya, Çexiya, Estoniya, Gürcüstan, Hindistan, İspaniya, İsrail, İtaliya, Latviya, Niderland Krallığı, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası və Türkiyə şirkətləri yer alıb.
Bu ilki sərgilərdə ilk dəfə olaraq, Naxçıvan Muxtar Respublikası vahid stendlə təmsil olunur.
Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bu mühüm hadisə “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin proqramlarında da öz əksini tapıb.
Kənd təsərrüfatı sahəsində regionun ən böyük beynəlxalq sərgisi olan “Caspian Agro”nun əsas bölmələrinə kənd təsərrüfatı texnikası, kənd təsərrüfatı obyektləri və avadanlıqları, suvarma sistemi, qablaşdırma, kənd təsərrüfatında innovasiya texnologiyaları, heyvandarlıq və quşçuluq, istixana, yemlər, baytarlıq, bitkiçilik, gübrə, meyvə və tərəvəzlərin yetişdirilməsi, pambıq emalı və elektron kənd təsərrüfatı daxildir.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro” sərgisi zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində innovativ texnologiyalar müzakirə olunacaqdır. Builki sərginin əsas istiqamətlərindən birini “yaşıl kənd təsərrüfatı” təşkil edir. Son dövrlərdə aktual olan bu istiqamət sərginin loqosunda da öz əksini tapmış və loqoya “Green” sözü əlavə edilmişdir. Bu mövzu sərgi çərçivəsində keçiriləcək Aqrar İnnovasiyalar Forumunda da gündəmdə olacaqdır.

CASPIAN AGRO 2023: крупнейшее мероприятие в области сельского хозяйства
17–19 мая в Баку Экспо Центре пройдут крупнейшие выставки региона - 16-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Организаторами выставок Caspian Agro и InterFood Azerbaijan является компания Caspian Event Organisers и ее международные партнеры.
17 мая 2023 года в Бакинском Экспо-центре начали работу 16-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» ("Caspian Agro") и 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» ("InterFood Azerbaijan"). В ходе церемонии официального открытия выставок выступили министр сельского хозяйства Меджнун Мамедов, председатель правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхан Мамедов, исполняющая обязанности министра сельского хозяйства Нахчыванской Автономной Республики Хаяла Дадашова и главный директор “Caspian Event Organisers” Фарид Мамедов.
В ходе выступления министр сельского хозяйства Азербайджанской Республики Меджнун Мамедов приветствовал участников мероприятия и заявил:
Эта выставка проводится в знаменательный год, когда весь азербайджанский народ отмечает столетний юбилей создателя современного азербайджанского государства, великого лидера Гейдара Алиева. Этой знаменательной дате посвящена и открывшаяся сегодня выставка.
Применяемые в аграрной сфере инновационные решения многократно повышают производительность, дают возможность эффективнее использовать земельные и водные ресурсы, снижают себестоимость продукции и дают больший доход фермерам. В этой связи Caspian Agro, которая считается крупнейшей международной выставкой в области сельского хозяйства в регионе, в этом году вызывает большой интерес. Мы надеемся, что благодаря ей занятые в сельскохозяйственной сфере лица смогут познакомиться с новой техникой и технологиями, обменяться опытом и наладить взаимовыгодные деловые связи. Приятно отметить, что 71% участников выставки составляют иностранные компании.
Начинающаяся сегодня выставка дает возможность производителям сельскохозяйственной продукции лично ознакомиться с этими инновациями. Хочу особо отметить, что благодаря этим самым инновациям доля участия иностранных компаний в мероприятии растет из года в год.
Уверен, что выставка «Caspian Agro-2023» запомнится не только презентацией многочисленных сельскохозяйственных новинок, но и дальнейшим расширением сотрудничества и установлением новых партнерских отношений между местными и иностранными компаниями.
Выступая с приветственной речью, председатель Агентства продовольственной безопасности Азербайджанской Республики Гошгар Тахмазли заявил:
Считаю, что демонстрация продуктов и услуг в сфере питания в рамках этого международного мероприятия, в котором принимают участие стороны, работающие на всех этапах цепочки производства и потребления продуктов питания, в значительной степени способствует установлению и расширению новых деловых отношений.
Далее слово было предоставлено председателю правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхану Мамедову, который заявил:
Выставка «Продовольствие и сельское хозяйство» традиционно проводится каждый год, каждый раз пользуясь большим вниманием со стороны предпринимателей.
Исполняющая обязанности министра сельского хозяйства Нахчыванской Автономной Республики Хаяла Дадашова заявила:
Это первый раз, когда Нахчыванская Автономная Республика принимает участие в этой выставке; мы гордимся своим участием и рады, что оказались здесь с вами.
Главный директор “Caspian Event Organisers” Фарид Мамедов приветствовал участников выставки и пожелал им удачи в работе. Кроме того, он привел статистические данные по мероприятию и выразил благодарность его спонсорам и партнерам.
Caspian Agro собрала ведущих участников аграрной отрасли, местных и зарубежных специалистов, импортеров, экспортеров, дистрибьюторов сельхозпродукции и представителей предприятий оптовой и розничной торговли, а также многотысячную аудиторию профессиональных посетителей.
Свое участие в выставке Caspian Agro подтвердили 318 компаний из 24 стран мира. Помимо Азербайджана, в выставке принимают участие компании из Австрии, Великобритании, Германии, Грузии, Эстонии, Израиля, Индии, Испании, Италии, Казахстана, Латвии, Нидерландов, Польши, России, США, Турции и Чехии.
Впервые на выставках этого года Нахчыванская Автономная Республика представлена единым стендом.
Как известно, в этом году отмечается 100-летний юбилей общенационального лидера, основателя независимого Азербайджанского государства и выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев своим указом объявил 2023 год в нашей стране «Годом Гейдара Алиева». Это важное событие найдет отражение в программе выставок Caspian Agro и InterFood Azerbaijan.
В рамках Caspian Agro – крупнейшей международной выставки в области сельского хозяйства – представлены следующие секторы: сельскохозяйственная техника, сельскохозяйственные объекты и оборудование, системы орошения, упаковка, инновационные технологии в сельском хозяйстве, животноводство и птицеводство, теплицы, корма, ветеринарное дело, растениеводство, удобрения, выращивание фруктов и овощей, переработка хлопка и электронное сельское хозяйство.
В ходе трехдневного мероприятия будут обсуждаться инновационные технологии в сфере сельского хозяйства. Одним из основных направлений в этом году является «зеленое сельское хозяйство», которое приобретает все большую актуальность в последнее время; оно отражено и в логотипе выставки. Данная тема также включена в повестку форума «Аграрные инновации», который пройдет в рамках выставки.