Caspian Agro – qlobal kənd təsərrüfatı sənayesində yeniliklər
Mayın 15-də Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük kənd təsərrüfatı sərgisi olan 17-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” sərgisi öz işinə başlayıb.
“Caspian Agro” ilə paralel olaraq Bakı Ekspo Mərkəzində 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgisinin açılışı olub. Sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Sərgilər Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir.
Sərgilərin təntənəli açılış mərasimində Azərbaycanın Respublikası Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Belarus Respublikası Baş nazirinin müavini İqor Petrişenko, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Özbəkistan Respublikası Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Əlişir Şükürov, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) icraçı direktoru Yusif Abdullayev, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) Azərbaycandakı nümayəndəsi Məhəmməd Nasar Hayyat, "ICA Group" un Baş İcraçı direktoru Edvard Stroon, "Caspian Event Organisers" şirkətinin Baş Direktoru Fərid Məmmədov iştirak ediblər.
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov sərgilərin açılışında çıxış edərkən bildirib ki, Dövlət aqrar sektorun inkişafına böyük diqqət yetirir. Bu baxımdan prioritetlər təkcə texnika və yeni texnologiyalar deyil, həm də ekoloji komponent, iqlim dəyişikliyi məsələləri, ekologiyanın aqrar sahəyə təsiri problemləridir. Nazir vurğulayıb ki, Caspian Agro sərgisi iştirakçıların əksəriyyətinin marağına səbəb olan bu məsələlərin geniş müzakirəsinə imkan verəcək. Nazirin sözlərinə görə, sərgiyə gələn fermerlərə geniş çeşiddə məhsul və xidmətlər – müasir texnika, suvarma sistemləri, texnoloji həllər, fermerlərə göstərilən xidmətin effektiv forması təqdim olunub.
Belarus Respublikası Baş nazirinin müavini İqor Petrişenko Azərbaycanın dinamik inkişafı ilə bağlı müsbət təəssüratını ifadə edib və dövlətin kənd təsərrüfatının inkişafına göstərdiyi böyük diqqəti vurğulayıb.
Belarus hər il Caspian Agro və InterFood sərgilərində fəal iştirak edir. Bu il, cənab Petrishchenko qeyd etdi ki, ölkəmizdən qırxdan çox şirkət ət, süd, qənnadı məmulatları, balıq, alkoqol məhsulları, həmçinin gübrələr, bitki emalı üçün kimyəvi maddələr, baytarlıq məhsulları, kənd təsərrüfatı texnikalarını gətirmişdir. Yekunda natiq söyləyib ki, 2024-cü il sərgiləri yeni biznes ideyalarının doğulduğu yer olacaq, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün növbəti imkanlar açacaq.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli açılan sərginin miqyasını vurğuladı ki, bu da dövlətin iqtisadiyyatın aqrar və ərzaq sektorlarının inkişafına göstərdiyi diqqətin göstəricisidir. Kənd təsərrüfatı məhsullarının və qida məhsullarının təhlükəsizliyi, bitki və heyvanların sağlamlığı iqtisadiyyatın bu sahələrinin inkişafında mühüm amillərdən biridir. Azərbaycan öz nailiyyətlərini əyani şəkildə nümayiş etdirir və bu sahədə mühüm nailiyyətlər barədə hesabat verir.
Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov sərgilərin həm ziyarətçilər, həm də sahibkarlar üçün faydalı olacağına əminliyini bildirib. KOBİA, ondan çox sahibkarın müxtəlif məhsullar təqdim etdiyi böyük stendi ilə çıxış edir. Əlbəttə ki, sərgi marketinqi bu mal və xidmətlərin təbliğinə kömək edir.
Özbəkistan Respublikası Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Əlişir Şükürov bu qlobal tədbirin təşkilatçılarını və iştirakçılarını Özbəkistan dövləti adından salamlayıb. Cənab Şükürov qeyd edib ki, bu tədbir aqrar sektor və qida sənayesi ilə bağlı keçirilən bir sıra tədbir və sərgilər arasında ən vaciblərindən biridir. Caspian Agro və InterFood Azərbaycan üçün təkcə mühüm hadisə deyil, həm də müasir texnologiyaların yerli, regional və qlobal səviyyədə təbliği üçün katalizator, əməkdaşlığın qurulması üçün vahid platformadır. Özbəkistanın biznes nümayəndələri uzun illərdir ki, bu sərgidə fəal iştirak edir, ölkələrimiz arasında əməkdaşlığı möhkəmləndirirlər.
Sərgilərdə əhatə olunan sənaye sahələrinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev uzun illərdir ki, Caspian Agro və InterFood Azerbaijan sərgilərini ziyarət edir.
Bu il ilk dəfə olaraq Bakı Ekspo Mərkəzində yeni - ardıcıl dördüncü sərgi zalı açılıb. Beləliklə, hər iki irimiqyaslı sərgi Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün dörd zalı və açıq məkanını əhatə edir. Sərgilər 38 ölkədən 500-ə yaxın şirkəti birləşdirir. Ötən illə müqayisədə 10 faiz artım var.
Bu il Caspian Agro növbəti dəfə aqrar-sənaye kompleksinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, kənd təsərrüfatı məhsullarının idxalçılarını, ixracatçılarını, distribyutorlarını, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələrini, eləcə də minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını, o cümlədən fermerləri, bir araya gətirdi.
Xarici iştirakçılar arasında Belarus, Belçika, Almaniya, Gürcüstan, İsrail, İtaliya, Çin, Latviya, Hollandiya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, ABŞ, Türkiyə, Finlandiya, Fransa, Çexiya, Estoniya və Cənubi Koreya şirkətləri var. Türkmənistan və Venesuela nümayəndələri ilk dəfədir ki, iştirak edirlər.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro”nun əsas bölmələrinə kənd təsərrüfatı texnikası, kənd təsərrüfatı obyektləri və avadanlıqları, suvarma sistemi, qablaşdırma, kənd təsərrüfatında innovasiya texnologiyaları, heyvandarlıq və quşçuluq, istixana, yemlər, baytarlıq, bitkiçilik, gübrə, meyvə və tərəvəzlərin yetişdirilməsi daxildir.
Ənənəvi olaraq, sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər. Bundan əlavə, ikitərəfli işgüzar görüşlər çərçivəsində özəl şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə görüş imkanı əldə edəcəklər.
Bu il sərgidə ilk dəfə olaraq Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “GreenAgroHack” hakaton yarışması keçiriləcəkdir. Sözügedən müsabiqədə proqram tərtibatçıları, interfeys dizaynerləri və kompüter proqramçılarından təşkil olunan komandalar bir araya gələrək
kənd təsərrüfatı sahəsinə aid texnoloji həllər tapacaq və yeni layihələr ərsəyə gətirəcəklər. Qalib komandalar pul mükafatı və digər qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.
Təşkilatçılar hər il ən son sənaye yenilikləri və beynəlxalq təcrübə ilə tanış olan fermerlər üçün sərgiyə ekskursiyalar təşkil edirlər. Bu il Caspian Agro-ya Azərbaycanın qırx iki rayonundan beş yüzdən çox fermer səfər edəcək.
Sərginin proqramına ənənəvi “Qızıl Şah” Milli Kulinariya Çempionatı daxildir. Bu çempionat çərçivəsində ilk dəfə olaraq “Beynəlxalq Kubok” keçiriləcək. Çempionatda ümumilikdə 8 beynəlxalq komanda, 24 yerli komanda və 100-dən çox fərdi iştirakçı mübarizə aparacaq.
Bu il sərgilərdə ətraf mühitə zərərli təsirlərin ixtisar olunması istiqamətində səmərəli yolların axtarışı baxımından kənd təsərrüfatının dayanıqlı intensivləşdirilməsi və iqlim dəyişikliyi (Sustainable Agriculture and Climate Change) konsepsiyası özəlliklə vurğulanacaqdır. Bu konsepsiya aqrar sahədə məhsul istehsalının artırılması və eyni vaxtda ekologiyanın qorunması arasında tarazlığın yaradılmasına yönəldilib. Kənd təsərrüfatının dayanıqlı intensivləşdirilməsi və iqlim dəyişikliyi konsepsiyası sərginin loqosunda da öz əksini tapmışdır.

Caspian Agro - innovations of the global agricultural industry
The 17th Azerbaijan International Agriculture Exhibition Caspian Agro, the largest agricultural exhibition of the region, started its work at Baku Expo Center on May 15.
In parallel with Caspian Agro, the 29th Azerbaijan International Food Industry Exhibition InterFood Azerbaijan was held at Baku Expo Center. The exhibitions are organized by Caspian Event Organisers and its partners Caspian Event Management and ICA Events. The exhibitions are actively supported by the Ministry of Agriculture and the Association of Exhibition Organizers of Azerbaijan (ASTA).
The opening ceremony of the exhibition was attended by Majnun Mammadov, Minister of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Igor Petrishenko, Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus, Goshgar Tahmazli, Chairman of the Food Safety Agency of Azerbaijan, Orkhan Mammadov, Chairman of the Management Board of the Small and Medium Business Development Agency, Alisher Shukurov, Deputy Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, Yusif Abdullayev, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), Muhammad Nasar Hayat, Head of FAO Partnership and Liaison Office in Azerbaijan, Edward Strawn, CEO of ICA Group, and Farid Mammadov, General Director of Caspian Event Organisers.
The state pays great attention to the development of the agricultural sector, said Majnun Mammadov, Minister of Agriculture of Azerbaijan, at the opening of the exhibitions. Priorities in this area include not only machinery and new technologies but also the environmental component, climate change issues, and the impact of the environment on the agricultural sector. The Minister stressed that the Caspian Agro exhibition will provide an opportunity for a broad discussion of these issues, which are of interest to the majority of participants. According to the Minister, farmers who visited the exhibition were provided with a wide range of products and services, including modern equipment, irrigation systems, technological solutions, and an effective method of servicing farmers.
Igor Petrischenko, Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus, shared his positive impressions of Azerbaijan's dynamic development and emphasised the great attention the state pays to the development of agriculture. Belarus is the most active participant in the Caspian Agro and InterFood exhibitions every year. Mr. Petrischenko noted that this year more than forty companies from our country are presenting meat, dairy products, confectionery, fish, alcoholic beverages, fertilisers, chemicals for plant treatment, veterinary products, and agricultural machinery. The 2024 exhibitions will be the birthplace of new business ideas that will open up new opportunities for mutually beneficial cooperation, he concluded.
Mr Goshgar Tahmazli, Chairman of the Food Safety Agency, highlighted the scale of the opening exhibition as an indicator of the state's attention to the development of the agricultural and food sectors of the economy. According to Mr Tahmazli, the safety of agricultural and food products, including plant and animal health, is one of the most important factors in the development of these sectors of the economy. Azerbaijan evidently demonstrates its achievements and reports significant progress in this area.
Orhan Mammadov, Chairman of the Management Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) of the Republic of Azerbaijan, expressed his confidence that the exhibitions will be useful for both visitors and entrepreneurs. KOBIA is presenting a large stand with more than ten entrepreneurs displaying a variety of products. There is no doubt that exhibition marketing will contribute to the promotion of these goods and services.
Alisher Shukurov, Deputy Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, welcomed the organisers and participants of this global event on behalf of the Uzbek government. Mr Shukurov noted that this event is one of the most important in the series of events and exhibitions related to the agricultural sector and food industry. Caspian Agro and InterFood are important events for Azerbaijan that also catalyze the promotion of modern technologies at the local, regional, and global levels, acting as a single platform for establishing cooperation. Having actively participated in this exhibition for many years, business representatives of Uzbekistan have strengthened cooperation between our countries.
Yusif Abdullayev, Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO), said his agency organises exhibitions in many countries around the world, on every continent. We know from our own experience how much effort it takes to set up even a small exhibition stand," he said. Holding such a large event as this exhibition was a great success and everybody involved in its organisation deserves our gratitude. AZPROMO will present its stand at the exhibition, showcasing export organisation and investment attraction opportunities and services. Mr. Abdullayev expressed his confidence that the exhibition will continue to develop and emphasised his readiness to assist in its organisation.
Muhammad Nasar Hayat, a representative of the UN Food and Agriculture Organisation (FAO) in Azerbaijan, spoke of the organisation's long-standing support for the exhibition. He noted the prospects for this year's exhibition, which is an important year for Azerbaijan to showcase its potential as a country with developed agriculture. This exhibition reflects achievements in various sectors, including livestock, poultry, and agriculture with a focus on digitalisation. All professionals, farmers, consumers, and the private sector will have the opportunity to exchange information, share experiences, and get immediate answers to their questions.
Edward Strawn, Chief Executive Officer of the ICA Group, presented the traditional statistical data of both exhibitions, thanked the sponsors and partners of the event, and wished all participants a successful work.
Particular attention is given by the state to the industries included in the exhibitions. For many years, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has been visiting the "Caspian Agro" and "InterFood Azerbaijan" exhibitions.
For the first time this year, a new fourth hall has been utilised at the Baku Expo Centre. Consequently, the exhibitions will be larger, spanning all four halls and open spaces of the Baku Expo Centre. Approximately
500 companies from 38 countries will participate in the exhibitions. The scale of the exhibitions has increased by 10% compared to last year.
This year Caspian Agro once again brought together leading participants of the agro-industrial complex, domestic and foreign experts, importers, exporters, distributors of agricultural products, representatives of wholesale and retail trade, as well as many thousands of professional visitors, including farmers.
Among the foreign participants are companies from Belarus, Belgium, China, Czech Republic, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Israel, Italy, Latvia, Netherlands, Russian Federation, Serbia, South Korea, Turkey, USA and Estonia. Representatives of Turkmenistan and Venezuela are taking part for the first time.
The main sections of Caspian Agro, which will last three days, include agricultural machinery, agricultural facilities and equipment, irrigation system, packaging, innovative technologies in agriculture, livestock and poultry, greenhouse, feeds, veterinary, plant breeding, fertilizer, fruit and vegetable growing.
Traditionally, bilateral business meetings (B2B and B2G) will be held as part of the exhibitions. Here, representatives of international and local businesses will be able to speak face-to-face about potential cooperation and methods of future partnerships. Additionally, representatives of private companies will have the chance to engage with representatives of state agencies within the context of bilateral business discussions.
At the exhibition to be held in 2024, the "GreenAgroHack" hackathon will be held for the first time under the "Year of Solidarity for the Green World" organized by the Agrarian Innovation Center. Teams of computer programmers, interface designers, and software developers will collaborate to find agricultural technology solutions and build new projects in the aforementioned competition. The winners will be awarded with cash and other valuable prizes.
Every year the organizers arrange tours of the exhibition for farmers who get acquainted with the latest industrial innovations and international experience. This year Caspian Agro will be visited by over five hundred farmers from forty-two regions of Azerbaijan.
The program of exhibitions includes the traditional National Culinary Championship "Golden Shah". The International Cup will be held for the first time within the framework of this championship. A total of 8 international teams, 24 local teams and more than 100 individual participants will take part in the championship.
The business program includes discussion and analysis of the concept of Sustainable Agriculture and Climate Change in terms of finding effective ways to reduce harmful impact on the environment. This concept aims to create a balance between increasing agricultural production and protecting the environment at the same time. The concept of sustainable intensification of agriculture and climate change is also reflected in the logo of the exhibition.