Azərbaycanda “Qızıl Şah” IV Milli Kulinariya Çempionatı keçiriləcək
15-17 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin təşkilati dəstəyi ilə 17-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd təsərrüfatı “Caspian Agro” və 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgiləri baş tutacaq. Bu sərgilər çərçivəsində “Qızıl Şah” IV Milli Kulinariya Çempionatı keçiriləcək.
Sərgilərin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. “Qızıl Şah” Milli Kulinariya Çempionatının təşkilatçısı Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosiasiyasıdır. Dövlət Turizm Agentliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi və bir sıra özəl şirkətlər çempionatı aktiv şəkildə dəstəkləyirlər.
2024-cü ildə ilk dəfə olaraq, bu çempionat çərçivəsində “Beynəlxalq Kubok” da keçiriləcək. Ümumilikdə çempionatda 8 beynəlxalq komanda, 24 yerli komanda və 100-dən çox fərdi iştirakçı çıxış edəcək. 3 gün davam edəcək çempionatda 200-dən çox iştirakçı ət, balıq, quş, restoran desertləri, art-klass və s. kateqoriyalar üzrə yarışacaq.
Çempionatın münsiflər heyətində Almaniya, ABŞ, İngiltərə, İsveç, İsveçrə, İtaliya, Qırğızıstan, Monteneqro, Pakistan, Rusiya, Sloveniya, Serbiya, Türkiyə, Özbəkistan, Şimali Kipr, BƏƏ, Xorvatiya və digər ölkələrdən olan Ümumdünya Kulinariya Cəmiyyətləri Birliyinin (“Worldchefs”) hakimləri təmsil olunacaqlar.
Bu hakimlər sırasına məşhur şef, İtaliya Kulinariya Olimpiya komandasının kapitanı Domeniko Maggi, Milli Aşpazlar Gildiyasının və bir çox beynəlxalq peşəkar assosiasiyaların fəxri üzvü Nikolay Baratov və digər məşhur və önəmli aşbazlar daxildir.
Bundan başqa, Milli Kulinariya Çempionatı çərçivəsində yarışlar zamanı müxtəlif ustad dərsləri keçiriləcəkdir. “Worldchefs”dən gələn akkreditasiya olunmuş münsiflər çempionatın iştirakçıları və münsiflər üçün müxtəlif mövzularda seminarlar da təşkil edəcək.
Bu çempionat azərbaycanlı kulinarlara öz peşəkarlıqlarını nümayiş etdirməyə, beynəlxalq səviyyəli yarışlarda iştirak etməyə imkan yaradacaq.

В Азербайджане пройдет IV Национальный кулинарный чемпионат «Золотой Шах»
С 15 по 17 мая в Баку Экспо Центре, пройдут 17-я Международная выставка сельского хозяйства "Caspian Agro" и 29-я Международная выставка пищевой промышленности "InterFood Azerbaijan" с организационной поддержкой Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики. В рамках этих выставок состоится IV Национальный Кулинарный Чемпионат «Золотой Шах».
Организаторами выставок является компания «Caspian Event Organisers», а также её партнеры «Caspian Event Management» и «ICA Events». Организатором Национального Кулинарного Чемпионата «Золотой Шах» является Ассоциация Кулинарных Специалистов Азербайджана. Чемпионат активно поддерживается Государственным Агентством по Туризму, Министерством молодежи и спорта, а также рядом частных компаний.
Впервые в 2024 году в рамках этого чемпионата пройдет «Международный Кубок». Всего в чемпионате выступят 8 международных сборных, 24 местные команды и более 100 индивидуальных участников. Более 200 участников будут соревноваться в приготовлении блюд из мяса, рыбы, птицы, ресторанных десертов, а также в арт-классах и других категориях на трёхдневном чемпионате.
В число судей входят знаменитый шеф-повар Доменико Маджи, капитан итальянской кулинарной олимпийской сборной, Николай Баратов, почетный член Национальной гильдии шеф-поваров и многих международных профессиональных ассоциаций, а также другие известные и значимые шеф-повара.
В состав жюри чемпионата входят шеф-повара Всемирной Ассоциации Кулинарных Сообществ (Worldchefs) из различных стран, включая Германию, США, Англию, Швецию, Швейцарию, Италию, Кыргызстан, Черногорию, Пакистан, Российскую Федерацию, Словению, Сербию, Турцию, Узбекистан, Северный Кипр, ОАЭ и Хорватию.
Кроме того, во время соревнований в рамках Национального Кулинарного Чемпионата пройдут различные мастер-классы. Аккредитованные судьи «Worldchefs» также организуют семинары на различные темы для участников и судей чемпионата.
Этот чемпионат предоставит возможность азербайджанским поварам продемонстрировать свое мастерство и участвовать в международных соревнованиях.